Trwa ładowanie...
d3edbk6

Wrocławski teatr z szansami na bycie sceną narodową. Stara się o to dyrektor

Czy wrocławski Teatr Polski ma szansę stać się sceną narodową? Jest to jeden z celów dyrektora placówki Krzysztofa Mieszkowskiego. Przemawiają za tym liczne sukcesy teatru na arenie krajowej i międzynarodowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocławski teatr z szansami na bycie sceną narodową. Stara się o to dyrektor
(Facebook / Teatr Polski)
d3edbk6

Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, zapowiada starania o to, by wrocławska placówka artystyczna zyskała status sceny narodowej. To oprócz prestiżu oznaczałoby również większe wpływy do budżetu teatru, co w nie najlepszej kondycji finansowej teatru byłoby bardzo pożądane. Pozwoliłoby to, oprócz możliwość zmniejszenia długu placówki, także na realizację większej liczby premier – do nawet kilkunastu rocznie.

- Teatr Polski spełnia wszystkie kryteria, w szczególności artystyczne, by stać się potężną sceną narodową – mówi Mieszkowski.

Wrocławski teatr, współpracujący z nim reżyserzy oraz aktorzy, rokrocznie nagradzani są na licznych festiwalach teatralnych w Polsce i w Europie. O Teatrze Polskim było głośno niecały rok temu, jednak nie z powodów związanych ze stroną artystyczną działalności. Pod koniec sierpnia 2014 r. przedstawiciele dolnośląskie urzędu marszałkowskiego wszczęli procedurę odwoławczą ze stanowiska dyrektora placówki Krzysztofa Mieszkowskiego.

d3edbk6

Powodem takiej decyzji miały być długi i bardzo zła sytuacja finansowa teatru. Z takim rozwiązaniem nie zgadzali się przedstawiciele kultury i sztuki, protestujący przeciw odwołaniu Mieszkowskiego. W połowie września ubiegłego roku podjęto wraz z Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzję o odwołaniu Mieszkowskiego z funkcji dyrektora teatru i umieszczeniu go na fotelu dyrektora artystycznego. Nowego szefa TP miał zaakceptować zarząd województwa i ministerstwo. Do tej pory jednak do żadnych konkretnych zmian w kierownictwie teatru nie doszło.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3edbk6

Podziel się opinią

Share
d3edbk6
d3edbk6
Więcej tematów