Trwa ładowanie...
d1drcdi

Wrocławski Teatr Współczesny wystawi kryminał Marka Krajewskiego

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym rozpoczęły się próby do "Końca świata w Breslau", spektaklu opartego na powieści Marka Krajewskiego. To pierwsza teatralna adaptacja twórczości jednego z najbardziej poczytnych autorów powieści kryminalnych w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocławski Teatr Współczesny wystawi kryminał Marka Krajewskiego
(Facebook / Oficjalny Profil Marka Krajewskiego)
d1drcdi

Przełożenia prozy Krajewskiego na język teatru podjął się Krzysztof Kopka, który napisał scenariusz przedstawienia wraz z reżyserującą spektakl Agnieszką Olsten. "Koniec świata w Breslau" to jedna z serii powieści kryminalnych Krajewskiego, której głównym bohaterem jest komisarz Eberhard Mock, wyjaśniający kryminalne zagadki przedwojennego Wrocławia (wówczas Breslau).

Kopka przyznał, że pracując nad scenariuszem przedstawienia musiał zrezygnować z powieściowych dygresji i niektórych bohaterów.

- Inne postaci łączyłem - prostytutka Mitzi jest w scenariuszu "dziewczyną z dorożki" i jedną z ofiar "mordercy z kalendarza". W powieści to trzy różne osoby, ale rzeczywistość teatru podlega bez porównania większym ograniczeniom materialnym niż wyobraźnia pisarza - powiedział Kopka.

d1drcdi

Autor scenariusza podkreślił również, że starał się uwypuklić konteksty, które w prozie Krajewskiego są jedynie zaznaczone.

- Wrocław roku 1927 oglądamy oczyma Mocka lub wszechwiedzącego narratora. Widzimy tylko to, co przykuwa ich uwagę. A ich na przykład nie interesuje fakt, że na ulicach Breslau coraz więcej jest mężczyzn w uniformach nazistowskiej SA. Dla mnie ten kontekst był ważny - dodał Krzysztof Kopka.

Premierę "Końca świata w Breslau" zaplanowano na 16 maja na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Będzie to pierwsza adaptacja teatralna twórczości Krajewskiego.

Marek Krajewski debiutował w 1999 r. powieścią "Śmierć w Breslau", która rozpoczęła cykl kryminałów z Eberhardem Mockiem w roli głównej. "Koniec świata w Breslau" ukazał się w 2003 r. W kolejnych latach do rąk czytelników trafiły m.in. "Widma w mieście Breslau" czy "Festung Breslau".

d1drcdi

Podziel się opinią

Share
d1drcdi
d1drcdi
Więcej tematów