Trwa ładowanie...

Wrocławski "Solpol" najmłodszym polskim zabytkiem? To bardzo proawdopodobne

Słynny wrocławski budynek - "Solpol" - ma szansę stać się najmłodszym polskim zabytkiem. Wniosek o wpis do rejestru zabytków złożyli aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacji Transformator.

Wrocławski "Solpol" najmłodszym polskim zabytkiem? To bardzo proawdopodobneŹródło: Facebook, fot: SolpoldoRejestruZabytków
d2bxvtw
d2bxvtw

Stojący pry ul. Świdnickiej we Wrocławiu „Solpol” ma realną szansę stać się najmłodszym w Polsce zabytkiem. Choć były już inicjatywy zmierzające do zburzenia wybudowanego w 1993 r. budynku domu handlowego projektu Wojciecha Jarząbka, to nie dość, że pozostanie na miejscu, to dodatkowo zostanie wpisany do rejestru zabytków Dolnego Śląska.

Bryła i kolorystyka budynku od początku budziły wśród wrocławian spore kontrowersje, zwłaszcza że „Solpol” bardzo wyróżniał się na tle okolicznej zabudowy – chociażby gotyckiego kościoła św. Doroty czy wybudowanego w stylu Art Nouveau hotelu „Monopol”. „Pasuje do reszty jak pięść do nosa”, „pomalowany w odpustowe kolory bunkier” – takie opinie dało się słyszeć o budynku zaprojektowanym przez Jarząbka. Architekci miejscy byli jednak w dużej mierze zgodni, że „Solpol” nie tylko komponuje się z okolicznymi budynkami, lecz stanowi symbol przemian, jakie dokonały się w Polsce.

- Wartość artystyczna „Solpolu”, będąca od jego powstania przedmiotem ożywionej debaty, w ostatnich latach staje się coraz szerzej uznawana w środowisku naukowym. Warto podkreślić, że „Solpol” został uznany przez magazyn „Architektura Murator” za jeden z 25 najlepszych budynków III Rzeczpospolitej, obok takich obiektów jak Centrum Manggha w Krakowie czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie – mówi Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

To właśnie aktywiści z TUMW oraz członkowie Fundacji Transformator postanowili uratować „Solpol” przed wyburzeniem i złożyli do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosek o przyznanie budynkowi statusu zabytku. W uzasadnieniu wniosku można przeczytać, że „Solpol” przedstawia wiele nowatorskich i niestandardowych rozwiązań architektonicznych.

d2bxvtw

Nie da się natomiast ukryć, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wrocławskich budynków i jak piszą wnioskodawcy, stanowi symbol polskich i wrocławskich przemian i ma sporą wartość naukową, historyczną oraz artystyczną.

Jak informuje TUMW, konserwator zabytków przychylnie odniosła się do wniosku i rozpoczęła procedury administracyjne w celu uznania „Solpolu” za zabytek.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2bxvtw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bxvtw
Więcej tematów