Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaż exit poll od IPSOS. Komisje liczą głosy

Zakończyło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Obwodowe komisje wyborcze zamknięte, komisje liczą głosy, a polski wieczór wyborczy rozpoczął się ogłoszeniem sondaży exit poll od IPSOS.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaż exit poll od IPSOS. Komisje liczą głosy (sko) PAP/Leszek SzymańskiWyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaż exit poll od IPSOS. Komisje liczą głosy (sko) PAP/Leszek SzymańskiŹródło: PAP, fot: PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski
d4aqvlc
d4aqvlc

Tuż po godzinie 21 różnica pomiędzy kandydatami była minimalna, wynosiła zaledwie dwa punkty procentowe. Jak poinformowała firma IPSOS, tymczasem jeszcze na podstawie badania exit poll nie da się wskazać zwycięzcy. Z badań exit poll IPSOS dla TVN, TVP i Polsatu, za TVN24.pl, wynika, że Andrzej Duda zdobył 50,4 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49, 6 proc.

Frekwencja w drugiej turze wyborów wyniosła niemal 70 procent. To rekordowy wynik od 1991 roku. Niemal taka sama była frekwencja w wyborach prezydenckich w 1994 roku - 68,2 procent.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaż exit poll od IPSOS. Komisje liczą głosy

Frekwencja wyniosła 68,9 procent. Wszystko wskazuje na to, że będzie ona rekordowa. W 1995 roku frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 68,23 proc. W tym roku w drugiej turze o urząd najwyższej głowy państwa i mieszkanie w Pałacu Prezydenckim walczyli Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski.

Wyniki sondażu exit poll od IPSOS publikowane są chwilę po zamknięciu lokali wyborczych i zakończeniu głosowania. W komunikacie napisano, że "badanie zostało przeprowadzone przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi".

d4aqvlc

"Ankieterzy firmy IPSOS prosili osoby, które oddały głos, o wypełnienie krótkiej ankiety. Na podstawie zebranych danych, po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostały szacunkowe wyniki głosowania" - wynika z komunikatu IPSOS.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaż exit poll od IPSOS. Komisje liczą głosy

Polacy masowo ruszyli do lokali wyborczych. Zaangażowanie w swoje prawa wyborcze wykazało wielu młodych ludzi i osób, które jeszcze nigdy nie poszły do wyborów. Jeszcze nigdy przed lokalami we Wrocławiu nie stały takie tłumy ludzi. Działo się to nie tylko z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa i koniecznością trzymania dystansu, limitem osób w lokalu wyborczym.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaż exit poll od IPSOS. Komisje liczą głosy

Przypomnijmy: w pierwszej turze głosowania, która odbyła się 28 czerwca, wygrał Andrzej Duda, zdobywając 41,8 proc. głosów. Jednak we Wrocławiu, jak wynikało ze zliczenia wszystkich głosów z wszystkich komisji wyborczych w mieście, wynik dawał przewagę Rafałowi Trzaskowskiemu.

Sondaż przeprowadzany przez agencje badawcze w dniu wyborów polega na pytaniu wyborców wychodzących z lokali wyborczych. Obowiązuje w nich pewien margines błędu - wiele osób mogło oddać głos nieważny lub nie chcieć podać prawdziwego swojego wyboru, co wpływa na wynik.

d4aqvlc

Według tego badania kolejność pozostałych konkurentów była następująca: 13,3 proc. - Szymon Hołownia, 7,4 proc. - Krzysztof Bosak, 2,9 proc. - Robert Biedroń, 2,6 proc. - Władysław Kosiniak-Kamysz.

Komisje do późnej nocy będą liczyły głosy. Dopiero w poniedziałek rano 13 lipca będą znane wyniki z większości komisji wyborczych, natomiast oficjalne dane Państwowa Komisja Wyborcza poda po przeliczeniu wszystkich głosów ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych i po podsumowaniu głosów z zagranicy.

Hajnówka. Na granicy królestw, państw i kultur

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4aqvlc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aqvlc
Więcej tematów