RegionalneWrocławWyburzenie mostu w Pilchowicach. Nie będzie "Mission: Impossible" na Dolnym Śląsku?

Wyburzenie mostu w Pilchowicach. Nie będzie "Mission: Impossible" na Dolnym Śląsku?

W ostatnich dniach pojawiły się spekulacje, jakoby na Dolnym Śląsku miały powstawać zdjęcia do nowej części filmu "Mission: Impossible". Filmowcy chcieli w jednej ze scen wysadzić most w Pilchowicach. Nie zgadza się na to samorząd województwa.

Wyburzenie mostu w Pilchowicach. Nie będzie "Mission: Impossible" na Dolnym Śląsku?
Źródło zdjęć: © East News
Łukasz Kuczera

Przed tygodniem pojawiły się pierwsze spekulacje, jakoby jeszcze w sierpniu na Dolny Śląsk miał przylecieć Tom Cruise razem z grupą filmowców pracujących przy powstawaniu nowej części "Mission: Impossible". Reżyser tego filmu wizytował nawet województwo dolnośląskie.

Amerykańscy scenarzyści wpadli na pomysł, aby w jednej ze scen agent Ethan Hawke, grany przez Toma Cruise'a, doprowadził do wysadzenia mostu razem z pędzącą lokomotywą. W tym celu miano wykorzystać most w Pilchowicach, który ich zdaniem jest przestarzałą konstrukcją i można go poświęcić na potrzeby produkcji z Hollywood.

Wyburzenie mostu w Pilchowicach. Nie będzie "Mission: Impossible" na Dolnym Śląsku?

Wszystko wskazuje na to, że do wysadzenia mostu w Pilchowicach nie dojdzie, a producenci "Mission: Impossible" będą musieli zapomnieć o swoim pomyśle i planach związanych z późniejszym odbudowaniem przeprawy.

"W imieniu Zarządu Województwa Dolnośląskiego informujemy, że stwierdzenia prezentowane przez p. Roberta Golbę - prezesa firmy Alex Stern, odnośnie braku planów uruchomienia linii kolejowej przebiegającej przez most w Pilchowicach nie są prawdziwe" - głosi oficjalny komunikat władz województwa dolnośląskiego.

Jak tłumaczy biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, linia kolejowa nr 283 Jelenia Góra-Lwówek Śląski, na której znajduje się zabytkowy most nad Jeziorem Pilchowickim, jest planowana do rewitalizacji celem uruchomienia na niej przez samorząd województwa dolnośląskiego przewozów kolejowych.

W chwili obecnej trwa procedura przejmowania tej linii kolejowej przez województwo dolnośląskie. "Uruchomienie jej jest istotnym elementem realizowanego przez samorząd województwa planu przywracania ruchu kolejowego i walki z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie" - tłumaczy urząd marszałkowski.

Wyburzenie mostu w Pilchowicach. Samorząd popiera decyzję konserwatora zabytków

Przeciwnikiem wyburzenia mostu w Pilchowicach jest też Wojewódzki Konserwator Zabytków. Barbara Nowak-Obelinda zaczęła czynić starania, aby przeprawa została zakwalifikowana jako zabytek, co tym samym uniemożliwiłoby jej wysadzenie.

Władze województwa dolnośląskiego z marszałkiem Cezarym Przybylskim na czele w pełni poparły ostatnie ruchy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

"Most nad Jeziorem Pilchowickim jest ważnym świadectwem historii rozwoju przemysłu i techniki w regionie. Dlatego samorząd województwa w pełni popiera działania podjęte przez wojewódzkiego konserwatora zabytków zmierzające do wpisania tego obiektu do rejestru zabytków. Jednocześnie w planowanych przez siebie działaniach rewitalizacyjnych zobowiązuje się do pełnego zachowania oryginalnej substancji budowli" - zapewnia urząd marszałkowski w oświadczeniu.

Urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego podkreślił, że tylko w ostatnim okresie wszedł w posiadanie tras kolejowych o łącznej długości ponad 150 km. Docelowo samorząd ma przejąć 350 km kolejowych tras.

"Jednocześnie przejmowane przez samorząd odcinki linii kolejowych stanowią ważny element strategii rozwoju sieci usług Kolei Dolnośląskich. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii samorządowy przewoźnik z każdym rokiem poszerza swoją ofertę oraz bije kolejne rekordy ilości przewiezionych pasażerów. Dzięki temu coraz więcej mieszkańców regionu zyskuje dostęp do bezpiecznego i komfortowego transportu kolejowego umożliwiającego zarówno codzienne dojazdy do pracy, jak i wygodny dojazd do atrakcji turystycznych" - podsumowano w oświadczeniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)