RegionalneWrocławWybory 2020. Wrocław. Głosowanie korespondencyjne za granicą. Czas na zgłoszenia do końca dnia

Wybory 2020. Wrocław. Głosowanie korespondencyjne za granicą. Czas na zgłoszenia do końca dnia

Wybory prezydenckie 2020 rozstrzygną się w drugiej turze. Wyborcy za granicą, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będą mogli oddać głosy osobiście albo korespondencyjnie. Jednak w poniedziałek (29 czerwca) o północy mija termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego w drugiej turze za granicą.

Wybory 2020. Wrocław. Głosowanie korespondencyjne za granicą. Czas na zgłoszenia do końca dnia
Źródło zdjęć: © PAP
Katarzyna Łapczyńska

Wybory prezydenckie 2020 zostaną rozstrzygnięte w drugiej turze - tak wynika z danych przedstawionych przez PKW w poniedziałek, 29 czerwca. Jest to spowodowane faktem, że żaden z kandydatów na urząd prezydenta RP nie przekroczył 50 proc. głosów.

Do drugiej tury wyborów dojdzie 12 lipca, ale już w poniedziałek (29 czerwca) o północy mija termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego w drugiej turze za granicą.

Wybory 2020. Głosowanie za granicą

Aby móc głosować za granicą, trzeba być wpisanym do spisu wyborców sporządzanego przez konsula dla danego obwodu głosowania. Jeśli byliśmy wpisanie do spisu wyborców w wyborach Prezydenta RP, jakie były zarządzone na 10 maja 2020 roku, to będziemy mogli oddać głosy także w drugiej turze wyborów (12 lipca).

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne za granicą

Jeśli obywatel znajduje się za granicą, a chce wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym i nie wyraził takiej chęci przed pierwszą turą wyborów, to może zgłosić taką chęć w poniedziałek (29 czerwca) do północy.

Wybory 2020. Głosowanie za granicą osobiste

Jeśli chcemy głosować osobiście za granicą, to mamy czas na zgłoszenie takiej chęci do 9 lipca 2020 roku.

W zgłoszeniu musi się znaleźć:

  • Nazwisko
  • Imię (imiona)
  • Imię ojca
  • Datę urodzenia
  • Numer ewidencyjny PESEL
  • Miejsce pobytu wyborcy za granicą
  • Numer telefonu lub adres poczty elektronicznej
  • Numer, serię i datę wydania ważnego polskiego paszportu (w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego)
  • Wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy (dotyczy wyborcy zgłaszającego się do głosowania korespondencyjnego)
  • Miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców (gmina w Polsce) - w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)