RegionalneWrocławWrocław. Zamek Leśnica. Najkrótsza noc w roku z Kosami i pieśniami kupalnymi

Wrocław. Zamek Leśnica. Najkrótsza noc w roku z Kosami i pieśniami kupalnymi

Noc Świętojańską, nawet przy tej niezbyt przychylnej pogodzie, można spędzić z szacunkiem do słowiańskich tradycji. W parku przy Zamku Leśnica, w plenerowym koncercie, cztery charyzmatyczne Słowianki z zespołu Kosy zaśpiewają w sobotę pieśni związane z tradycją Kupały.

Z okazji Nocy Kupały zaśpiewa zespół Kosy
Z okazji Nocy Kupały zaśpiewa zespół Kosy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Zamek Leśnica
Bach

W tym roku niemożliwe było tradycyjne spotkanie mieszkańców Leśnicy w przyzamkowym parku na pikniku. Jednak, by zupełnie nie zapominać o tej wyjątkowej nocy, najkrótszej w całym roku, można wybrać się na indywidualne poszukiwania kwiatu paproci albo kwiatów na wianki oraz na koncert sióstr w pieśni.

Zespół Kosy to orędowniczki polskiej tradycji muzycznej. Aleksandra Gronowska, Katarzyna Pakowska, Anastazja Sosnowska, Katarzyna Szetela-Pękosz śpiewają i grają na folkowych instrumentach. Wystąpią o godzinie 20.

Bilety na koncert są bezpłatne, ale obowiązuje limit wejść, dlatego warto zarezerwować wejście przez platformę Strefa Zajęć. Można zabrać ze sobą wianki i puścić je na wodę po koncercie.

W tym roku z okazji Nocy Świętojańskiej, czyli święta miłości, na zamku powieszony zostanie wielki miłosny patchwork, zszyty z małych fragmentów materiałów o wymiarze 1x1 m, prac na temat ”Najbardziej na świecie kocham…”, dostarczonych wcześniej przez mieszkańców Leśnicy.

Wrocław. Noc Świętojańska z magią

W obrzędowości ludowej Słowian święto Kupały, zwane również Sobótka lub Kupalnocką, zachowało ważną pozycję. Kościół próbował wykorzenić tę pogańską tradycję, z czasem podmieniając ją na noc świętego Jana.

W kulturze ludowej dzień obchodów święta Kupały, będący świętem astronomicznym, ruchomym, wypadał między 20 a 22 czerwca.

Do tradycyjnych rytuałów Sobótki należy palenie ognisk, obmycie się wodą, czerpanie wody ze źródła, zbieranie porannej rosy, puszczanie wianków łączących ludzi w pary, a nawet seksualne ekscesy.

Wianki rzucane na wodę były symbolem dziewictwa, oddawanego temu, kto wyłowi kwiatowy splot, a poszukiwanie kwiatu paproci, pojawiającego się tylko na tę jedną noc w roku i zapewniającego materialne szczęście, do dziś stanowi zabawę organizowaną podczas obchodów tego magicznego święta.

Burze w Polsce. Tomasz Rożek wyjaśnia, dlaczego są takie gwałtowne

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)