RegionalneWrocławWrocław. Survival. Sztuka eksploduje w starej miejskiej przepompowni

Wrocław. Survival. Sztuka eksploduje w starej miejskiej przepompowni

Instalacje, dzieła malarskie, performansy i inne artystyczne działania będzie można zobaczyć w nadchodzących dniach w nietypowej przestrzeni wystawienniczej. Przepompownia Port Miejski we Wrocławiu, na co dzień niedostępna mieszkańcom miasta, stanie się świadkiem zdarzeń 18 Przeglądu Sztuki Survival w dniach 10-18 września.

Wrocław. Survival.Sztuka eksploduje w starej miejskiej przepompowni
Wrocław. Survival.Sztuka eksploduje w starej miejskiej przepompowni
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

09.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:51

Zwyczajem tego przedsięwzięcia jest wprowadzanie sztuki w przestrzenie, których w innych okolicznościach zwiedzić nie można, a które zasługują na obejrzenie z uwagi na przeróżne niezwykłe walory.

W ostatnim latach dzięki Survivalowi można było wejść do niedostępnego wrocławianom pałacu Pachaly - Wallenbergów przy ulicy Szajnochy, przeznaczonych wówczas na sprzedaż zabytkowych pomieszczeń danej Biblioteki Uniwersyteckiej, szpitala kolejowego przy Wiśniowej, czy siedziby ZOMO przy Witolda.

Teraz 30 prac artystów, przygotowanych specjalnie na Survival, z uwagi na pandemię przesuniętego z czerwca na wrzesień, podziwiać będzie można równocześnie z urodą niedostępnej przepompowni Port Miejski.

Wrocław. 18 Survival. Jedyna okazja, by wejść w industrialne piękno

Powstała ona w latach 1898-1901 na cyplu ulokowanym wzdłuż nabrzeża Odry. Budynek przepompowni zaprojektowali znani wrocławscy architekci - Richard Plüddemann i Karl Klimm. Do dziś można podziwiać industrialną urodę tego obiektu - przetrwał on w niemal nienaruszonym stanie i przez ponad 100 lat pełnił kluczową rolę w rozbudowanym systemie oczyszczania ścieków. Co najciekawsze, ten uruchomiony w 1881 roku kompleks rozwiązywania problemów miejskich nieczystości, choć był jednym z najstarszych w Europie, do dziś imponuje ekologicznymi rozwiązaniami.

W takich wnętrzach artyści przedstawią dopasowane merytorycznie do otoczenia prezentacje. Hasłem przewodnim 18 edycji imprezy, nawiązującym świadomie do poematu Thomasa Stearnsa Eliota, jest "Wasteland”, czyli "Ziemia jałowa" - (“The Waste Land”).

Wrocław. Survival. Sztuka eksploduje w starej miejskiej przepompowni

Artyści wsłuchają się w słowa poematu, starając się dostrzec strofy napisane przez Eliota jako manifest ekologiczny. Monika Konieczna i Mariusz Sibila wykonają performance "Mów do mnie (Przepompownia Słów)", a Wiktor Gałka zaprezentuje sztukę pt. "Gdyby tu była woda, stanąłbym i pił". Odbędą się też debaty pod hasłem Kultura dla klimatu”.

Do 15 września w Galerii Ulicznej Szewska Pasja przy ul. Szewskiej można będzie oglądać wystawę poświęconą Eliotowi i jego "Ziemi jałowej", ale również fotografie z wnętrz przepompowni Port Miejski.

Odbędą się także specjalne oprowadzania po wystawie dla niepełnosprawnych, oprowadzania w języku angielskim oraz spacery dla rodziców z małymi dziećmi w ramach cyklu BAW! Baby Art Walk.

Survivalowe wydarzenia startują już w czwartek. Większość akcji i wystaw znaleźć można w przepompowni położonej przy ulicy Kleczkowskiej 52, całość programu na stronie wydarzenia, tu także zapisy do udziału w spotkaniach, oprowadzeniach i debatach, objętych sanitarnymi reżimami, związanymi z pandemią.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)