Wrocław. Startuje Wrocławskie Budżet Obywatelski 2020. Jacek Sutryk zachęca do głosowania
Już od piątku, 18 września wrocławianie będą mogli wybierać spośród blisko 200 projektów zgłoszonych do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Będą mieli na to czas do 5 października. Do wydania jest 25 mln złotych.
W tym roku zgłoszono aż 413 projektów, a pod głosowanie zostanie poddanych 199. Pozostałe albo nie przeszły weryfikacji formalnej, albo zostały wycofane przez liderów.
- Już w piątek ruszamy z głosowaniem nad projektami tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku liderzy zgłosili wiele świetnych inicjatyw, które dzięki głosom mieszkańców Wrocławia mogą zostać zrealizowane. Zachęcam wszystkich do głosowania - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Wrocław. Startuje Wrocławskie Budżet Obywatelski 2020
Tegoroczne zasady WBO nie różnią się od tych, znanych nam z ubiegłego roku. Mieszkańcy Wrocławia będą wybierać spośród projektów ponadosiedlowych i osiedlowych.
Polacy boją się koronawirusa. Przez to nie chodzą na badania
Każdy mieszkaniec Wrocławia ma jeden głos, w ramach którego będzie mógł wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy - do 750 tys. zł i jeden ponadosiedlowy, którego wartość może osiągnąć 2 mln złotych.
- Głosowanie rozpoczynamy 18 września o godzinie 9:00. Potrwa dwa pełne tygodnie, do 5 października, do godz. 23.59 - zapowiada Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej i papierowej. Ta druga forma z roku na rok jest coraz rzadziej wybierana - dodaje.
Wrocławianie mogą głosować w WBO 2020 niezależnie od swojego wieku, meldunku, czy posiadanego obywatelstwa. Uczestnik głosowania nie musi udowadniać, że mieszka we Wrocławiu - zameldowanie nie jest wymagane.
Wrocławski Budżet Obywatelski 2020. Gdzie głosować?
Głosować elektroniczne można będzie za pośrednictwem na portalu wroclaw.pl/wbo oraz papierowo w Centrach Obsługi Mieszkańca:
- G. Zapolskiej 4
- Nowy Targ 1-8
- W. Bogusławskiego 8,10
- M Kromera 44
Obcokrajowcy nieposiadający numeru PESEL mogą głosować za pomocą formularzy papierowych. W punkcie do głosowania zamiast numeru PESEL podają wówczas numer innego niż dowód osobisty dokumentu tożsamości.
Tak jak w ubiegłych latach szczególną popularnością wśród liderów WBO cieszą się projekty zielone. - To projekty dotyczące budowy parków, zieleńców czy nasadzeń drzew. To wskazuje, jakie są potrzeby wrocławian - mówi Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Projekty poddane pod głosowanie wg kategorii:
· zieleń / rekreacja - 105
· pieszo / rowerowe - 36
· place zabaw - 15
· drogowe - 10
· sport - 9
· podwórka - 5
· rewitalizacja - 4
· komunikacja zbiorowa - 4
· nieinwestycyjne - 2
· inne - 9