Wrocław. Rzeczywistość komentowana igłą. Wystawa wywrotowych makatek
Haftowane makatki kojarzą się z archaicznym kiczem. Współczesne artystki i artyści wykorzystują przestrzeń tkaniny i makatkową stylistykę do buntowniczych i rewolucyjnych manifestów. Wywrotowe hafty zobaczyć można w Muzeum Etnograficznym.
Kilkadziesiąt prac, wykonanych zarówno przez profesjonalnych artystów i artystki jak i amatorów i amatorki, stanowiących treść tej ekspozycji, to nie tylko hafty, ale również ilustracje, fotografie oraz instalacje wideo.
Fenomen współczesnej makatki, jak tłumaczą twórcy wystawy w Muzeum Etnograficznym, polega na przenikaniu się różnych przesłań - domowych, prywatnych, publicznych. Coraz częściej artyści widzą potencjał tego przekazu. Archaiczne domowe ozdoby trafiają więc do kolekcji sztuki, do galerii, na wystawy, są transparentami niesionymi przez uczestniczki demonstracji feministycznych.
Wrocław. Rzeczywistość komentowana igłą. Wystawa wywrotowych makatek
Siła współczesnej makatki polega na kontraście pomiędzy konwencjonalnością formy i buntowniczą treścią wyszytych igłą i nitką słów. Na wystawie będzie można poznać prace indywidualnych twórczyń i twórców oraz grup artystycznych, takich jak Kolektyw Złote Rączki. Będą też prace uczestników warsztatów Haftujemy, organizowanych przez Strefę Kultury Wrocław. „Makatkę wywrotową” oglądać można od 26 września do 13 grudnia 2020.