Wrocław. Ranking wstydu. Miasto z najgorszym powietrzem na świecie o poranku
Nadeszła jesień, a wraz z nią sezon grzewczy. O godz. 10 Wrocław miał najgorsze powietrze na całym świecie - wynika z rankingu strony IQAir.com. W czołowej dziesiątce są jeszcze dwa inne polskie miasta - Kraków oraz Poznań.
Ostatnie dwie noce były dość mroźne we Wrocławiu - przyniosły pierwsze tej jesieni spadki temperatury poniżej 0 st. C. Mieszkańcy zaczęli ogrzewać swoje domy, a to z kolei przełożyło się na dramatyczny spadek jakości powietrza. Niepokojący może być najnowszy ranking portalu IQAir.com.
Z danych zaprezentowanych w poniedziałek o godz. 10 wynika, że Wrocław miał najgorsze powietrze do życia na całym świecie. Stolica Dolnego Śląska uzyskała wartość indeksu jakości powietrza (AQI) na poziomie 168, co oznacza, że powietrze jest niezdrowe dla ludzi. "Każdy może zacząć doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych. U osób wrażliwych mogą wystąpić poważniejsze skutki zdrowotne" - alarmuje organizacja.
Wrocław. Ranking wstydu. Miasto z najgorszym powietrzem na świecie o poranku
We Wrocławiu w poniedziałkowy poranek przekroczony został przede wszystkim poziom PM2.5, czyli najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka aerozoli atmosferycznych.
Trzaskowski: "Orzeczenie pseudotrybunału to pierwszy krok na drodze do wyjścia z Unii"
Raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2.5 prowadzi do skrócenia średniej długości życia. Z kolei krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2.5 generuje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia, a także wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji. Pył PM2.5 powoduje m.in. nasilenie astmy, ostrą reakcję układu oddechowego, osłabienie czynności płuc. Dostaje się on bezpośrednio przez płuca do krwi.
Co ciekawe, w poniedziałkowy poranek oficjalna strona internetowa Wrocławia nie alarmuje o kiepskiej jakości powietrza w mieście. "Brak pomiaru" - głosi komunikat i wskazuje na możliwą awarię stacji pomiarowej lub serwerów Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Na poniedziałkowej "liście wstydu" portalu IQAir.com znalazły się też Kraków oraz Poznań.
Wrocław od wielu miesięcy prowadzi różnego rodzaju akcje, które mają zachęcać mieszkańców m.in. do termomodernizacji i wymiany "kopciuchów", co ma poprawić jakość powietrza w mieście. W zeszłym tygodniu wystartował program "Ciepło w domu". Uruchomiono też symulator kosztów wymiany pieca, za pomocą którego można dowiedzieć się o dotacjach na pozbycie się nieekologicznych pieców.