RegionalneWrocławWrocław. Przeniesione święto miasta. Maciej Łagiewski honorowym obywatelem

Wrocław. Przeniesione święto miasta. Maciej Łagiewski honorowym obywatelem

Człowiek, który zna historię każdego wrocławskiego kamienia i który ma nieocenione zasługi w propagowaniu Wrocławia i Dolnego Śląska, Maciej Łagiewski, wieloletni dyrektor wrocławskiego muzeum miejskiego, od dziś jest Honorowym Obywatelem Wrocławia - „Civitate Wratislaviensi Donatus”.

Wrocław. Przeniesione święto miasta. Maciej Łagiewski honorowym obywatelem
Wrocław. Przeniesione święto miasta. Maciej Łagiewski honorowym obywatelem
Źródło zdjęć: © UM Wrocław

24.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:56

Maciej Łagiewski to postać niezwykła. Jak żartuje, wszyscy kończą na cmentarzu, a on zaczął - jako mały chłopiec spędzał wiele czasu na eksploracji żydowskiego cmentarza przy ul. Ślężnej. Tak mu to weszło w krew, że w dorosłym życiu stał się historykiem, kronikarzem tego miejsca, najlepszym przewodnikiem po nim, obrońcą pamięci tych, którzy na tej nekropolii spoczęli i dokumentalistą ich zasług. Miasto zawdzięcza mu przywracanie wielu zagubionych historii, postaci i pomników oraz gromadzenie zbiorów obrazujących tysiąc lat Wrocławia.

Podczas uroczystej sesji nagrody Wrocławia odbiorą ponadto osoby i instytucje wskazane w tym roku jako szczególnie zasłużone dla miasta. Alicja Chybicka, znana lekarka, autorytet w dziedzinie pediatrii, transplantacji szpiku, onkologii i hematologii dziecięcej, odbierze honory za za stworzenie we Wrocławiu wiodącego w Polsce ośrodka onkologii dziecięcej - Przylądka Nadziei. Bogusław Danielewski doceniony został za ponad 70-letnią działalność artystyczną na scenach wrocławskich.

Marcin Drąg, profesor nauk chemicznych, kierownik Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, otrzymuje tytuł za badania naukowe otwierające nowe perspektywy w walce z koronawirusem. Za zasługi w walce z pandemią i za ratowanie z oddaniem ludzkiego życia uhonorowany nagrodą został profesor Krzysztof Simonon, krajowy autorytet w dziedzinie wirusologii.

Docenieni także zostali Piotr Szyber, profesor nauk medycznych, były kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej za osiągnięcia w dziedzinie transplantologii i Andrzej Hrehorowicz za wkład wniesiony w rozwój sportu akademickiego.

Wrocław. Przeniesione święto miasta. 75 lat powojennego miasta i 30-lecie samorządu terytorialnego

Władze Wrocławia dostrzegły także zasługi dla miasta wielu instytucji, stowarzyszeń i towarzystw. Wrocławskiemu Stowarzyszeniu Fortyfikacyjnemu przypadła nagroda za promowanie wiedzy o dziedzictwie wrocławskiej architektury militarnej, Towarzystwu Miłośników Wrocławia za wieloletnią działalność na rzecz lokalnej społeczności, Dolnośląskiej Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu za wychowywanie młodego pokolenia w szacunku do tradycji rzemieślniczych, a Stowarzyszeniu Non In Solo Pane Vid(v)it Homo za propagowanie wartości społeczno-kulturalnych.

Wrocław docenił również zasługi biznesu dla miasta. Zbigniewowi Sebastianowi przyznano nagrodę za wkład wniesiony w rozwój wrocławskiej i dolnośląskiej przedsiębiorczości, a Firmie Techland za budowanie pozycji Wrocławia w sferze biznesu.

Na oficjalne wręczenie praw do tytułów nagrodzeni musieli czekać wiele miesięcy. Zwyczajowo uroczystości takie odbywają się podczas uroczystej sesja Rady Miejskiej w dniu Święta Wrocławia - 24 czerwca. Trzeba ją było przesunąć na wrzesień z powodu trwającej epidemii COVID-19.

Wrocław. Przeniesione święto miasta. W Sukiennicach odsłonięta została tablica upamiętniająca 30-lecie odrodzonego samorządu terytorialnego
Wrocław. Przeniesione święto miasta. W Sukiennicach odsłonięta została tablica upamiętniająca 30-lecie odrodzonego samorządu terytorialnego© UM Wrocław

- Mieliśmy w planach wielkie święto z okazji 75-lecia powojennego Wrocławia i 30 rocznicy wyborów samorządowych, które były początkiem odrodzenia samorządu terytorialnego. Nie było to możliwe wówczas. Dziękuję, że możemy dziś spotkać się w tym nieco okrojonym gronie i świętować odsłonięcie tablicy upamiętniającej tę datę - powiedział prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, podczas czwartkowej uroczystości pod Ratuszem, w przejściu do Sukiennic 9 przy placu Gołębim.

Zobacz także
Komentarze (0)