RegionalneWrocławWrocław. Projekt edukacyjny Capitolu. Kto kocha teatr, łapie za portfel

Wrocław. Projekt edukacyjny Capitolu. Kto kocha teatr, łapie za portfel

Filmową platformę, która będzie opowiadać o teatrze w sposób lekki, zabawny i…”capitolowy” chcą stworzyć artyści z wrocławskiego teatru. Projekt zakłada, że środki na ten cel zostaną zebrane w zbiórce społecznościowej.

Wrocław. Projekt edukacyjny  Capitolu. Kto kocha teatr, łapie za portfel
Wrocław. Projekt edukacyjny Capitolu. Kto kocha teatr, łapie za portfel
Źródło zdjęć: © Capitol

25.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:37

Powstać mają cztery odcinki serialu internetowego o tym, jak działa teatr. ”Chcesz wiedzieć, gdzie w teatrze jest kieszeń i dziupla? Czy zapadnia się zapada, co to jest sztankiet? Co robi aktor, gdy zapomni tekst? Na przykładzie wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol pokażemy Ci, jak to działa” - obiecują autorzy projektu.

Proponują filmową wycieczkę, podczas której będzie można zajrzeć za kulisy, do garderoby, charakteryzatorni oraz przekonać się, ile można zdziałać światłem i dźwiękiem.

Jak to będzie wyglądało?
”Zobacz koniecznie pilot naszego serialu i przekonaj się na własne oczy, że bawiąc, naprawdę można uczyć” - namawia dyrektor teatru Capitol, Konrad Imiela.

Każdy z odcinków teatralnego serialu będzie trwał kwadrans. Zobaczyć będzie można prawdziwą próbę z reżyserem, charakteryzację aktorów przed spektaklem, pracę kulis, zapadni i magię świateł - tak jak w trakcie przedstawienia, najpiękniejsze wnętrza teatralne w Polsce.

Serial będzie mógł być znakomitym narzędziem edukacyjnym dla szkół, inspiracją do realnych odwiedzin teatru, do oglądania dla każdego, kto lubi teatr, chce wiedzieć o nim sporo, albo chce go osobiście robić.

Ale produkcja Capitolu będzie mogła nieść wiedzę również dla tych, którzy wybierają filmową drogę - bonusem produkcji będzie dodatkowy odcinek o tym, jak tworzone były capitolowe wideowykłady.

”To będzie serial, jakiego jeszcze nie było! Nikt dotąd nie opowiadał o teatrze takim językiem. Zabawnie, bez nudy i zadęcia, a jednak z mnóstwem faktów, które łatwo zapamiętasz” - zapowiadają twórcy.


Pomysł i scenariusz to dzieło Konrada Imieli - dyrektora Capitolu, reżyserować będą Bracia Bartos (Studio Filmowe Manifiesta), wrocławscy filmowcy nagradzani i wyróżniani na międzynarodowych festiwalach. Współpracować przy produkcji będzie jeszcze jeden znakomity reżyser - Wojciech Kościelniak.

Powstanie wersja z audiodeskrypcją, za którą odpowiadać będzie doświadczona grupa z z Fundacji Katarynka, znana z prac przy przybliżaniu sportowych i filmowych emocji osobom niewidzącym i niedowidzącym.

Projekt serialu, na jaki twórcy z Capitolu wpadli w samym apogeum epidemii, kiedy okazało się, że sieciowe zasoby edukacyjne o teatrze nie rzucają na kolana, ale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci” nie podzieliło entuzjazmu autorów i nie przyznało dotacji na ten cel.

Wrocław. Projekt edukacyjny Capitolu. Kto kocha teatr, łapie za portfel

Osoby, które zdecydują się zastąpić resort i stać się mecenasami teatralnej produkcji, czyli dołączyć do zrzutki, mogą ”cieszyć się w skrytości ducha” lub liczyć na różne niespodzianki, zależne od kwoty - koszulki Capitolu, wydawnictwa, wystąpienie w serialu, noc w teatrze, indywidualne podziękowanie wideo od artystów Capitolu, logo firmy na stronie serialu.

”Nie wiemy jaka będzie jesień. Epidemią zarządza się przez pryzmat polityki i gospodarki. Na pewno artyści częściej zastanawiają się dziś na ile są faktycznie potrzebni. Chaos informacyjny dotyczący odmrażania kultury, kompletny brak rządowego wsparcia dla instytucji przez długie miesiące - to wszystko uświadomiło nam bardzo dobitnie, że jeśli czeka nas jakieś niespodziewane zawirowanie, artyści muszą liczyć przede wszystkim na siebie, są na samym końcu priorytetów, za górnikami, piłkarzami i całą resztą” - mówił Konrad Imiela, kończąc ten najtrudniejszy od wojny dla polskiego teatru sezon.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)