Wrocław. Policja uratowała tonącego. Apel do mieszkańców
W kalendarzu mamy końcówkę czerwca. Oficjalnie rozpoczęły się wakacje, notujemy wysokie temperatury. Sprzyja to wypoczynkowi nad wodą. Może się on jednak zakończyć fatalnie. We Wrocławiu policja wodna uratowała w ostatniej chwili tonącego mężczyznę.
Okres wakacyjny sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Zwłaszcza na Dolnym Śląsku w rejonach, przez które przepływa Odra. W rejonie znajdziemy też wiele zbiorników wodnych, które dają możliwość relaksu. Taka forma rekreacji może być jednak niebezpieczna, o czym przekonał się jeden z mieszkańców Wrocławia.
Wrocław. Policja uratowała tonącego. Apel do mieszkańców
Jak informuje wrocławska policja, udało się jej uratować mężczyznę, który wypoczywał nad Odrą i przy okazji spożywał alkohol. Wrocławianin postanowił w pewnym momencie schłodzić się w wodzie i wskoczył do rzeki. Mogło to się zakończyć dla niego tragicznie.
Mężczyzna zaczął mieć problemy z utrzymaniem na wodzie. Miał jednak szczęście, że akurat w tym miejscu przepływała motorówka policji z komisariatu wodnego.
- Przetransportowany został na brzeg, gdzie funkcjonariusze udzieli mu pierwszej pomocy przedmedycznej. W związku z tym, że miał on objawy wychłodzenia, na miejscu pojawiała się załoga pogotowia ratunkowego, która z objawami hipotermii zabrała mężczyznę do szpitala - informuje asp. szt. Monika Kaleta z dolnośląskiej policji.
Wrocław. Policja uratowała tonącego. Apel do mieszkańców
Tym razem pomoc ze strony policjantów dotarła na czas i mężczyznę udało się uratować. Mundurowi zwracają jednak uwagę na to, że sytuacja z Wrocławia pokazuje jak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad podczas wypoczynku nad Odrą.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
- Brak umiejętności pływania.
- Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
- Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
- Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.
- Pływanie w miejscach zabronionych.
- Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.
- Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
- Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.
- Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.