Trwa ładowanie...

Wrocław. Pierwszy pacjent po przeszczepie serca na Borowskiej już w domu. Czuje się dobrze

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu bardzo długo starał się o zezwolenia na przeprowadzanie przeszczepów serca. Od pierwszy operacji minęły niecałe trzy tygodnie. 26-letni pacjent wyszedł już do domu. Czuje się dobrze.

Wrocław. Pierwszy pacjent po przeszczepie serca na Borowskiej już w domu. Czuje się dobrzeWrocław. Pierwszy pacjent po przeszczepie serca na Borowskiej już w domu. Czuje się dobrzeŹródło: USK Wrocław
d3b5hw5
d3b5hw5

26-letni Paweł Matusik pilnie potrzebował nowego serca. Wszystko przez powikłania po przechorowaniu COVID-19. Organ dla młodego pacjenta dotarł do szpitala we Wrocławiu śmigłowcem, z drugiego końca Polski. Na szczęście pomoc przyszła na czas. Dziś mężczyzna czuje się dobrze i mógł wrócić do domu.

Wrocław. Pierwszy pacjent po przeszczepie serca na Borowskiej już w domu. Czuje się dobrze

- Pierwsze, co zrobię, to zjem porządny obiad, w tym mój ulubiony żur. Śląski żur to chyba najlepsza zupa na świecie - powiedział Paweł Matusik przed wyjściem z wrocławskiego szpitala. 

Wyniki kontrolnych biopsji pacjenta, które przeszedł od czasu operacji, wykazały że układ immunologiczny nie odrzucił przeszczepionego narządu, a młody, silny organizm szybko się regeneruje. Dobrze wypadły też próby wysiłkowe.

Koronawirus w Polsce. Bartosz Arłukowicz odpowiada Adamowi Niedzielskiemu. Wskazuje "najważniejszy błąd"

- Pan Paweł bardzo szybko odzyskał siły i rozpoczął rehabilitację. Gdyby nie konieczność proceduralnego wykonania trzech biopsji, właściwie moglibyśmy wypisać go już około siódmej doby, tak jak pacjentów po standardowych operacjach kardiochirurgicznych - ocenił prof. Michał Zakliczyński, transplantolog z Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

d3b5hw5

Teraz przed 26-letnim pacjentem dalsza rehabilitacja, zmiana trybu życia i diety oraz regularne wizyty w poradni transplantacji serca. Najbliższa już za tydzień. - Leczenie immunosupresyjne, stosowane po przeszczepach, wiąże się z dodatkowym ryzykiem innych schorzeń i wymaga stałej kontroli lekarskiej - wyjaśnił prof. Zakliczyński.

- Jednak poza tym pacjent będzie mógł wrócić do tzw. normalnego życia i korzystać z niego, wyłączając jedynie ekstremalny wysiłek czy zachowania sprzyjające infekcjom, które są niebezpieczne dla osób po transplantacjach - dodał.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w ciągu niecałego miesiąca przeszczepiono trzy serca. Ostatnia operacja miała miejsce w poniedziałek po południu. Na Borowskiej wciąż przebywa 20-latka, operowana dwa tygodnie temu. Przypomnijmy, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny zgodę z Ministerstwa Zdrowia na przeszczepy serc otrzymał na początku lutego.

- Marzyliśmy o tej chwili od czasu powstania Centrum Chorób Serca i choć wielu osobom wydawało się, że jest to nierealne marzenie, dziś nasz pierwszy pacjent po przeszczepie serca pojechał do domu - powiedział prof. Piotr Ponikowski, kierownik centrum oraz rektor Uniwersytetu Medycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3b5hw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b5hw5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj