Wrocław. Możesz wybrać imię dla pancernika południowego. ZOO walczy o zagrożony gatunek
Kolejne narodziny we wrocławskim ZOO. Na świat przyszedł pancernik południowy, który nazywany jest też bolitą. To samiczka, dla której obecnie ogród szuka imienia.
22.03.2021 11:24
Jak informuje wrocławskie ZOO, jedna z pracownic zauważyła nową "kulę" na wybiegu pancerników na początku lutego. To nowonarodzony przedstawiciel zagrożonego gatunku. Po krótkiej obserwacji stało się jasne, że opiekunowie nie muszą interweniować, bo matka zajęła się młodą samiczką.
Przez kilka tygodni matka pancernika południowego ukrywała dziecko w różnych częściach wybiegu. Aż w końcu samiczka urosła na tyle, że sama poznaje otoczenie.
Wrocław. Możesz wybrać imię dla pancernika południowego. ZOO walczy o zagrożony gatunek
Młody pancernik jest ciekawy świata i nie sprawia problemów opiekunom z wrocławskiego ZOO. - Dosłownie tydzień temu młody pancernik zaczął wychodzić z ukrycia. Oczywiście trzyma się blisko matki, a w chwilach potencjalnego zagrożenia zwija się w idealną kulę. Wykorzystaliśmy sytuację i sprawdziliśmy jego kondycję i płeć. Okazało się, że to zdrowa :dziewczyna" - mówi Monika Górska, jedna z pracownic ZOO.
We wrocławskim ZOO od pewnego czasu żyją 7-letnia Hermiona, która przyszła na świat w Dreźnie, a także 9-letni wrocławianin Denver. Ich dziecko czeka teraz na imię, a wrocławskie ZOO o pomoc w wyborze poprosiło mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
Wrocław. Pancernik południowy - gatunek zagrożony
Pancernik południowy to jeden z 20 gatunków pancerników. Występuje w Ameryce Południowej - na terenach Argentyny, Boliwii, Brazylii i Paragwaju. Jest jednym z mniejszych gatunków pancerników. Dorosły osobnik osiąga wysokość do 15 cm, przy 30 cm długości ciała i masie do 1,5 kg.
Najbardziej charakterystyczną cechą gatunku jest pancerz. Pokrywa on większość ciała pancernika, poza uszami oraz brzuchem i wewnętrzną stroną nóg, gdzie rosną obficie włosy.
Pancernik południowy żywi się głównie termitami i mrówkami. Posiada długi, cienki i lepki język, który pomaga mu w uzyskiwaniu pokarmu. W Ameryce Południowej poluje się na nie dla mięsa oraz pancerza, który wykorzystywany jest w rękodzielnictwie. Dlatego też gatunek uważany jest za zagrożony.