Trwa ładowanie...

Wrocław. Kolejne zwolnienie w policji. To skutek interwencji w izbie wytrzeźwień

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu postanowił zwolnić ze służby kolejnego, trzeciego już funkcjonariusza biorącego udział w interwencji w izbie wytrzeźwień pod koniec lipca 2021 roku. Po niej doszło do śmierci 25-letniego obywatela Ukrainy.

Wrocław. Kolejne zwolnienie w policji. To skutek interwencji w izbie wytrzeźwieńWrocław. Kolejne zwolnienie w policji. To skutek interwencji w izbie wytrzeźwieńŹródło: Google Maps
dnhw21q
dnhw21q

25-letni Dmytro Nikiforenko zmarł po interwencji policji w izbie wytrzeźwień, która miała miejsce 30 lipca 2021 roku. Ukrainiec został tam odwieziony, po tym jak zachowywał się nietypowy w autobusie miejskim MPK. Jednak obywatel Ukrainy miał agresywnie reagować na komendy funkcjonariuszy.

Z materiałów ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" wynika, że policjanci okładali 25-latka po twarzy, próbowali na nim siadać. Nagrania z monitoringu wykazały też, że Nikiforenko był bity pałkami, duszony. Aż w pewnym momencie stracił on przytomność. Pomimo akcji reanimacyjnej, Ukraińcowi nie udało się przywrócić funkcji życiowych.

Wrocław. Kolejne zwolnienie w policji. To skutek interwencji w izbie wytrzeźwień

W czwartek Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu postanowił zwolnić z pracy trzeciego funkcjonariusza biorącego udział w feralnej interwencji. Nastąpiło to w oparciu o art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji, który pozwala na wydalenie ze służby w przypadku, gdy "wymaga tego ważny interes służby".

dnhw21q

Czwarta fala COVID-19. Czy wrócą obostrzenia na imprezach masowych? „Już poniekąd tak jest”

"Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu uznał, że zachodzą wątpliwości dotyczące spełniania przez funkcjonariusza ustawowych wymogów określonych w art. 25 ust. 1 ustawy o Policji warunkujących możliwość pełnienia służby w policji, jak również policjant sprzeniewierzył się zobowiązaniu określonemu w art. 27 ust. 1 ustawy o Policji tj. rocie ślubowania policjantów, nie reagując na niezgodne z przepisami użycie środków przymusu bezpośredniego przez innych funkcjonariuszy" - napisano w komunikacie policyjnym, gdy podejmowano decyzję o zwolnieniu pierwszego z mundurowych.

dnhw21q

Obecnie prowadzone jest jeszcze postępowanie dyscyplinarne względem dwóch policjantów. Są oni zawieszeni w służbie.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że raport z sekcji zwłok wykazał, że Dmytro Nikiforenko zmarł wskutek gwałtownego uduszenia. Miało do niego dojść w momencie, gdy na mężczyźnie usiadło kilku funkcjonariuszy, którzy kolanami przyciskali go do ziemi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnhw21q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnhw21q
Więcej tematów