Wrocław. Jest nadzieja dla chorych na białaczkę. NFZ zamierza refundować nowoczesną terapię
Świetna informacja dla osób walczących z białaczką. Resort zdrowia zapowiada, że od września nowoczesna terapia komórkowo-genowa CAR-T finansowana będzie z budżetu NFZ. Ten sposób leczenia stosowany jest m.in. w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" USK we Wrocławiu.
26.08.2021 18:15
Terapia CAR-T stosowana jest w w leczeniu nawracającej ostrej białaczki limfoblastycznej. To nadzieja dla osób, które nie reagują dobrze na standardowe formy terapii. Szacuje się, że jest to ok. 15 młodych pacjentów rocznie. Terapia komórkowo-genowa CAR-T wykorzystywana jest m.in. w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" USK we Wrocławiu.
Wrocław. Jest nadzieja dla chorych na białaczkę. NFZ zamierza refundować nowoczesną terapię
W stolicy Dolnego Śląska CAR-T podano już 9 dzieciom. - Pierwszy pacjent "Przylądka Nadziei" otrzymał komórki CAR-T 3 marca 2020 roku. Dzięki terapii udało się u niego uzyskać, po 7 latach od rozpoczęcia leczenia bardzo opornej białaczki, ujemną chorobę resztkową. Po kilkunastu miesiącach od podania komórek CAR-T są one ciągle obecne w jego organizmie i działają - mówi prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu.
Terapia jest skuteczna. - Od tamtej pory leczenie zastosowaliśmy łącznie u kilkorga małych pacjentów, którzy wyczerpali już inne możliwości terapii. Dzieci mają się dobrze, większość z nich mogła wrócić w krótkim czasie do domów. To bardzo dobre informacje, ponieważ nie mogliśmy wcześniej już w żaden sposób pomóc tym pacjentom - zaznacza prof. Krzysztof Kałwak.
Szczątki żołnierzy przy kościele na Dolnym Śląsku. Odkrycie z czasów II wojny światowej
Od września za terapię CAR-T zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. To świetna informacja dla pacjentów. - Nauka dała nam ten medyczny cud, który sprawia, że niemożliwe staje się możliwe. A jeszcze bardziej cieszy mnie to, że terapia CAR-T będzie dostępna dla każdego naszego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do tego przełomowego leczenia - podkreśla prof. Kałwak.
CAR-T to przygotowywana indywidualnie, jednorazowa terapia genowo-komórkowa, która do walki z nowotworem wykorzystuje układ odpornościowy dzięki poddaniu modyfikacji genetycznej limfocytów T pacjenta. W wyniku tej ingerencji limfocyty zyskują dodatkowy receptor, tzw. chimerowy receptor antygenowy, wychwytujący i niszczący komórki nowotworu.