RegionalneWrocławWrocław. Jest nadzieja dla chorych na białaczkę. NFZ zamierza refundować nowoczesną terapię

Wrocław. Jest nadzieja dla chorych na białaczkę. NFZ zamierza refundować nowoczesną terapię

Świetna informacja dla osób walczących z białaczką. Resort zdrowia zapowiada, że od września nowoczesna terapia komórkowo-genowa CAR-T finansowana będzie z budżetu NFZ. Ten sposób leczenia stosowany jest m.in. w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" USK we Wrocławiu.

Wrocław. Jest nadzieja dla chorych na białaczkę. NFZ zamierza refundować nowoczesną terapię
Wrocław. Jest nadzieja dla chorych na białaczkę. NFZ zamierza refundować nowoczesną terapię
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Katarzyna Łapczyńska

26.08.2021 18:15

Terapia CAR-T stosowana jest w w leczeniu nawracającej ostrej białaczki limfoblastycznej. To nadzieja dla osób, które nie reagują dobrze na standardowe formy terapii. Szacuje się, że jest to ok. 15 młodych pacjentów rocznie. Terapia komórkowo-genowa CAR-T wykorzystywana jest m.in. w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" USK we Wrocławiu.

Wrocław. Jest nadzieja dla chorych na białaczkę. NFZ zamierza refundować nowoczesną terapię

W stolicy Dolnego Śląska CAR-T podano już 9 dzieciom. - Pierwszy pacjent "Przylądka Nadziei" otrzymał komórki CAR-T 3 marca 2020 roku. Dzięki terapii udało się u niego uzyskać, po 7 latach od rozpoczęcia leczenia bardzo opornej białaczki, ujemną chorobę resztkową. Po kilkunastu miesiącach od podania komórek CAR-T są one ciągle obecne w jego organizmie i działają - mówi prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu.

Terapia jest skuteczna. - Od tamtej pory leczenie zastosowaliśmy łącznie u kilkorga małych pacjentów, którzy wyczerpali już inne możliwości terapii. Dzieci mają się dobrze, większość z nich mogła wrócić w krótkim czasie do domów. To bardzo dobre informacje, ponieważ nie mogliśmy wcześniej już w żaden sposób pomóc tym pacjentom - zaznacza prof. Krzysztof Kałwak.

Szczątki żołnierzy przy kościele na Dolnym Śląsku. Odkrycie z czasów II wojny światowej

Od września za terapię CAR-T zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. To świetna informacja dla pacjentów. - Nauka dała nam ten medyczny cud, który sprawia, że niemożliwe staje się możliwe. A jeszcze bardziej cieszy mnie to, że terapia CAR-T będzie dostępna dla każdego naszego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do tego przełomowego leczenia - podkreśla prof. Kałwak.

CAR-T to przygotowywana indywidualnie, jednorazowa terapia genowo-komórkowa, która do walki z nowotworem wykorzystuje układ odpornościowy dzięki poddaniu modyfikacji genetycznej limfocytów T pacjenta. W wyniku tej ingerencji limfocyty zyskują dodatkowy receptor, tzw. chimerowy receptor antygenowy, wychwytujący i niszczący komórki nowotworu.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
wrocławnfzprzylądek nadziei
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)