RegionalneWrocławWrocław. Jazz nad Odrą. Posłuchajcie talentów z Jazz Forum Talents

Wrocław. Jazz nad Odrą. Posłuchajcie talentów z Jazz Forum Talents

Festiwal z 56-letnią tradycją w tym roku walczy z pandemicznymi przeciwnościami. Dobrze więc, że ta edycja będzie po raz pierwszy w historii imprezy emitowana w sieci - żadnemu z fanów nie umkną koncerty i konkursowe przesłuchania.

Wrocław. Jazz nad Odrą. Posłuchajcie talentów z Jazz Forum Talents
Wrocław. Jazz nad Odrą. Posłuchajcie talentów z Jazz Forum Talents
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Robert Kubiszyn

Ten festiwal już od ponad pół wieku jest co roku wielkim świętem muzyki. Rozpalał Wrocław do czerwoności nawet w czasach, w których jazz walczył dopiero o swoje miejsce w polskiej kulturze.

Pierwowzorem Jazzu nad Odrą był I Ogólnopolski Przegląd Studenckich Zespołów Jazzowych. Stworzyło go wrocławskie ZSP w dniach 5 i 6 maja 1957 z okazji Dni Wrocławia. W 1963 roku dwaj studenci wrocławskiej Politechniki, Karol Maskos i Andrzej Żurek oraz student PWSSP (dzisiejsza ASP), Aleksander Fleischer zaproponowali władzom ZSP zorganizowanie przeglądu-konkursu młodych pianistów jazzowych z Dolnego Śląska. Pomysł spotkał się z aprobatą i tak w 1964 zaistniał pierwszy Jazz nad Odrą, początkowo znany jako Przegląd Jazzowy, zorganizowany w klubie „Pałacyk” przy ul. Kościuszki 34.

Wrocław. Jazz nad Odrą był nie tylko świętem muzyki, ale również wyjątkowej sztuki plakatu. Wiele arcydzieł JnO stworzył Jan Sawka
Wrocław. Jazz nad Odrą był nie tylko świętem muzyki, ale również wyjątkowej sztuki plakatu. Wiele arcydzieł JnO stworzył Jan Sawka© Materiały prasowe | Jan Sawka
Wrocław. Jazz nad Odrą. Impreza o 56-letniej tradycji, zawsze była ważnym wydarzeniem muzycznym
Wrocław. Jazz nad Odrą. Impreza o 56-letniej tradycji, zawsze była ważnym wydarzeniem muzycznym© Materiały prasowe

Popularność Jazzu Nad Odrą spowodowała powstanie innych festiwali jazzowych w Polsce w tym samym okresie - w Poznaniu, w Gdańsku, w Toruniu, Olsztynie, Katowicach i w Białymstoku.

Problemy pojawiły się w 1988 roku - festiwal nie odbył się, bo zabrakło pieniędzy i wsparcia władz uczelni. W 1989 organizacją festiwalu zajął się Zdzisław Smektała, rok później znów nie udało się dopiąć finansów. W 1992 festiwal przejęła Fundacja Jazz nad Odrą, a potem, od 2016, organizacją zajmować się zaczęło Biuro Festiwalowe Impart wraz z Fundacją i Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym Oddział Wrocław.

Koncerty odbywały się zawsze w prestiżowych salach Wrocławia: Filharmonii, Studio PR, Teatrze Polskim, Teatrze Współczesnym, Operze czy Hali Ludowej, dziś Stulecia.

Konkurs wyłonił tak znaczące indywidualności polskiej sceny jazzowej, jak: Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Janusz Strobel, Piotr Baron, Laboratorium, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski, Andrzej Zaucha, Ewa Bem.

Wrocław. Jazz nad Odrą. Nowi jazzmani czekają na swoją chwilę sławy

W tym roku także jest szansa na wykreowanie nowych talentów. W piątek będzie można posłuchać czwórki finalistów konkursu, w którego jury zasiadają Aga Zaryan i Mariusz Bogdanowicz. Wystąpią kandydaci do tytułu Indywidualność Jazzowa. O Grand Prix powalczą: Unleashed Cooperation, Semiotic Quintet, Ola Błachno Quartet i Damian Hyra Quartet. Na koniec wieczoru koncert Piotra Wojtasika z projektem „VOICES”, do którego artysta zaprosił znakomitych muzyków oraz Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisław Rybarczyka.

W sobotę w konkursie zmierzą się Gawroński / Lechki Consolidation Collective, Marcin Pater Trio, Chojnacki Miguła Contemplations oraz solista Boogie Skiedrzyński. Na finał zagra zespół największych nowych talentów polskiego jazzu - Jazz Forum Talents oraz trio Możdżer - Lemańczyk - Łosowski.

Piątkowe transmisje startują o godz. 19:00, sobotnie o godz. 17:00. Koncerty można śledzić na facebookowym profilu festiwalu.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)