RegionalneWrocławWrocław: aktywiści walczą o strefę czystego transportu

Wrocław: aktywiści walczą o strefę czystego transportu

Władze miasta przygotowują panel obywatelski na temat transportu. Aktywiści z ruchu Extinction Rebellion (XR) domagają się, by w trakcie panelu tematem przewodnim było zagadnienie zeroemisyjności we Wrocławiu.

Wrocław: aktywiści walczą o strefę czystego transportu
Źródło zdjęć: © Extinction Rebellion

21.01.2020 | aktual.: 22.01.2020 07:50

Panel w sprawie strefy czystego transportu

W tym roku zaplanowano organizację panelu obywatelskiego, dotyczącego transportu. W zebraniu ma uczestniczyć 100 mieszkańców Wrocławia, a przedstawić swoje stanowisko będą mogły organizacje społeczne, rady osiedlowe, a także eksperci transportu. Przedstawiciele ruchu Extinction Rebellion (XR), znanego z walki przeciwko kryzysowi klimatycznemu domagają się, by priorytetowo potraktować dążenie do zeroemisyjności w mieście.

Postulaty Extinction Rebellion (XR)

Członkowie ruchu odwołują się do wcześniejszej deklaracji prezydenta Jacka Sutryka i rady miejskiej, by kryterium klimatyczne było priorytetem w polityce miasta. Mimo że aktywiści już w grudniu wnioskowali o ujęcie kwestii strefy czystego transportu jako najważniejszego problemu w trakcie dyskusji panelowej, Departament Spraw Społecznych poinformował, że tematyka jest ustalona, a zmiana niemożliwa. Extinction Rebellion (XR) przekonują, że zagadnienie emisji, których źródłem jest transport ma kluczowe znaczenie w walce z kryzysem klimatycznym.

Czy panel obywatelski rozwiąże kwestię transportu?

Panel obywatelski to forma podejmowania decyzji kluczowych dla miasta. Wybrane losowo osoby stanowią reprezentację wszystkich mieszkańców. Obrady nad zadanym tematem i pytaniami trwają zwykle kilka weekendów. Obywatele mają szansę zapoznać się ze stanowiskami ekspertów i grup społecznych, po czym dyskutują ze sobą i w ten sposób sporządzane są rekomendacje dla miasta. Rekomendacje poparte przez więcej niż 80% uczestników panelu stają się wiążące dla władz miasta.
Panele obywatelskie w kwestii transportu sprawdziły się w Irlandii, Cambridge, a na polskim podwórku - w Lublinie. W przywołanych miejscach doszło do ograniczenia ruchu samochodowego na korzyść transportu zbiorowego, właśnie dzięki panelom obywatelskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)