RegionalneWrocławWielkanoc 2021. Czy brak udziału w mszy to grzech? Kuria wyjaśnia

Wielkanoc 2021. Czy brak udziału w mszy to grzech? Kuria wyjaśnia

Wielkanoc 2021 odbywa się w trakcie pandemii koronawirusa. Obostrzenia wprowadzone przez władze sprawiają, że do kościoła wejść może ograniczona liczba wiernych. Czy nieobecność na mszy świętej to w tej sytuacji grzech? Specjalny komunikat w tej sprawie wydała kuria wrocławska.

Wielkanoc 2021. Czy brak udziału w mszy to grzech? Kuria wyjaśnia
Wielkanoc 2021. Czy brak udziału w mszy to grzech? Kuria wyjaśnia
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Łukasz Gągulski
Łukasz Kuczera

Wielkanoc 2021. Historia się powtarza - tak jak przed rokiem święta wielkanocne odbywały się w dobie koronawirusa, tak po upływie dwunastu miesięcy sytuacja nie zmieniła się w sposób znaczący. Trzecia fala koronawirusa sprawiła, że w kościołach obowiązują surowe limity (1 osoba na 20 metrów kwadratowych), a przez to część wiernych nie wejdzie do świątyń w trakcie uroczystości.

Wielkanoc 2021. Czy brak udziału w mszy to grzech? Kuria wyjaśnia

Czy brak udziału w mszy świętej w trakcie świąt wielkanocnych to grzech? Aby uświadomić wiernych, specjalny komunikat wydała kuria metropolitalna wrocławska.

"Ogólna zasada, wyrażona w Katechizmie Kościoła Katolickiego, przypomina, że z obowiązku uczestnictwa w Eucharystii w święta nakazane są zwolnione wszystkie osoby 'usprawiedliwione dla ważnego powodu' (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterze' (KKK 2181)" - napisał w komunikacie ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej wrocławskiej.

Nowe obostrzenia na Wielkanoc? Prof. Matyja wskazał, co jest najważniejsze

"Ważnym powodem, o którym mówi Katechizm, jest samo zagrożenie, które stwarza epidemia, dlatego osoby, które w dobrze uformowanym sumieniu podejmują decyzję o pozostaniu w domu ze względu na zagrożenie epidemią, są zwolnione z obowiązku świątecznej Eucharystii" - dodał ks. Krziżok.

Jak wyjaśnił ks. Krziżok, dyspensa nie dotyczy jednak osób, które w okresie świątecznym "nie zwalniają się jednocześnie z innych niekoniecznych spotkań i zgromadzeń".

Ksiądz przypomniał też, że obowiązuje ogólna zasada, według której, nie można wymagać od kogoś czegoś, czego dana osoba nie jest w stanie wypełnić. "Stąd, jeżeli ktoś ze względu na obostrzenia (a co za tym idzie - ograniczenia związane z aktualna liczbą osób mogących jednocześnie modlić się w kościele), mimo starań i dobrej woli, nie może uczestniczyć w Mszy św. w świątyni, jest zwolniony z uczestnictwa w Eucharystii" - dodał.

Ks. Krziżok przypomniał też, że Wielki Czwartek, Wielki Piątek czy Wielka Sobota nie mają charakteru świąt obowiązkowych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)