Szczepienia na COVID. We Wrocławiu zgodnie z planem. Tysiące chętnych
We Wrocławiu rozpoczęto szczepienia na COVID seniorów. Tylko w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej zapisanych jest już 14 tys. osób. Chętnych nie brakuje. Najstarsi obywatele chcą się zabezpieczyć przed zachorowaniem.
Jako pierwsi możliwość zapisania się na szczepienie mieli seniorzy powyżej 80. roku życia. Od 25 stycznia zgłaszać się mogą osoby o 10 lat młodsze. Tylko w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej na liście znajduje się już 14 tys. chętnych. W USK pacjentom podaje się preparat Comiranty, wyprodukowany przez firmy Pfizer i BioNTech.
Szczepienia na COVID. We Wrocławiu zgodnie z planem. Tysiące chętnych
W pierwszym etapie szczepionkę otrzymało już wielu seniorów. - Wszystko jest w porządku, żadnych obaw. Niektórzy straszą, że nie powinno się szczepić, ale większość te szczepienia jednak popiera. To odpowiedzialność społeczna i wszystko, co służy zdrowiu, powinno być wykonane - podkreśla 92-letni pan Andrzej, z którym rozmawiał oficjalny serwis miejski wroclaw.pl.
Zainteresowanie szczepieniami w Polsce jest bardzo duże. Podobnie jest we Wrocławiu. - Zapisało się ponad 14 tys. osób dziennie. Pacjenci umawiani są co 15 minut, kolejek nie ma i szczepienia przebiegają bardzo szybko. Obecnie zapisy są wstrzymane, mamy do 31 marca zajęte terminy - potwierdza Monika Kowalska, rzeczniczka USK we Wrocławiu.
Ryszard Kalisz krytykuje system programu szczepień na COVID-19
Na szczepienie można zapisać się na kilka sposobów: telefonicznie, poprzez SMS, internetowo lub osobiście. - Istotne jest m.in., czy w miesiącu poprzedzającym nie było dodatniego wyniku pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2. Ponadto, czy w ciągu dwóch tygodni nie było objawów wskazujących na COVID-19, do tego omawia się możliwe uczulenia i jakie pacjent przyjmuje leki, zwłaszcza przeciwzakrzepowe - podkreśla lek. med. Edwin Kuźnik.
Szczepionka wydaje się być bezpieczna. Na ponad 13 tys. osób zaszczepionych w USK we Wrocławiu, tylko u pięciu wystąpiły niepożądane objawy poszczepienne. Nie były jednak groźne dla życia lub zdrowia.
Największy we Wrocławiu szpital jest w stanie szczepić dziennie ok. 1100 osób, z czego tylko ok. 240-270 szczepień dotyczy seniorów. Pozostałe stanowią ciągle osoby z grupy zero - medycy, pielęgniarki czy ratownicy medyczni.
źródło: wroclaw.pl