Szczepienia na COVID. Samorządy pomogą w akcji szczepień. Dzięki temu proces ma przyspieszyć
Szczepienia na COVID trwają w Polsce od kilkunastu dni, ale nadal spory jest odsetek osób, które nie chcą przyjąć preparatu przeciwko COVID-19. W sytuacji pomóc mają samorządy, które wesprą kampanię informacyjną na temat szczepień. Będą też organizować transport dla osób z ograniczoną mobilnością.
Narodowy Program Szczepień w Polsce ruszył pod koniec 2020 roku. Szczepionka na COVID w pierwszej kolejności trafiła do tzw. grupy zero, czyli przede wszystkim pracowników służby zdrowia. W uprzywilejowanym gronie znaleźli się też m.in. pracownicy domów opieki społecznej, a ostatnio też rodzice wcześniaków.
15 stycznia rusza z kolei proces rejestracji, dzięki któremu każdy może zgłosić chęć przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Problem polega na tym, że spory odsetek Polaków ma obawy związane z preparatem.
Szczepienia na COVID. Samorządy pomogą w akcji szczepień. Dzięki temu proces ma przyspieszyć
Aby szczepionka na COVID trafiła do większej grupy Polaków, rząd zdecydował się na rozmowy z samorządem. - Udało się wypracować porozumienie w dwóch obszarach. To wsparcie kampanii informacyjnej i organizacji transportu dla osób z ograniczoną mobilnością - zdradził minister Michał Dworczyk.
Michał Woś o sytuacji w USA. "Poradzą sobie"
Jak zapewniła Kancelaria Premiera, rząd będzie finansował 80 proc. kosztów dowozu mieszkańca z ograniczoną mobilnością do punktu szczepień. Gminy mają otrzymać na ten cel rozliczenie ryczałtowe. Na tym jednak nie koniec. Spotkania z przedstawicielami samorządów mają teraz odbyć pełnomocnicy ds. szczepień, ustanowieni przez wojewodów.
Jak wynika z rządowych danych, dotąd w Polsce szczepionka na COVID trafiła do 177 863 osób. Nasz kraj zakontraktował 60 mln dawek preparatu, dzięki czemu możliwe będzie zaszczepienie 30 mln osób. Producenci szczepionek zapewnili, że do końca marca 2021 roku do Polski sprowadzonych zostanie 5,9 mln dawek preparatu.