Susza. Wrocław łapie deszcz. Park Krzycki wykorzysta wody opadowe z terenów o powierzchni 68 hektarów
Susza daje się we znaki nie tylko rolnikom, ale i mieszkańcom Wrocławia. Nie zmienią tego nawet opady deszczu, jakie wystąpiły po majówce. Na Krzykach powstał pomysł, by w okresie suszy efektywnie wykorzystać deszczówkę.
10.05.2020 14:22
Park Krzycki - tak nazywać ma się kolejne miejsce na mapie Wrocławia, gdzie będziemy mogli spędzić czas otoczeni zielenią i przyrodą. Będzie on zasilany wodą deszczową.
Susza. Wrocław łapie deszcz
- Wrocław, tak jak i cały kraj, zmaga się z suszą. Dlatego inwestycja na Krzykach ma przeciwdziałać tym zmianom: zagospodarujemy naturalne zagłębienia terenu, aby retencjonować wody opadowe - przekazała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.
Park Krzyki ma mieć powierzchnię ponad 5 hektarów. Będzie kolejnym zielonym miejscem w tym rejonie Wrocławia. Projekt ma pochłonąć ok. 14 mln zł, z czego aż 10 mln zł pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej.
- Przy budowaniu parku wykorzystamy już zadrzewiony teren, który uzupełnimy o dwa stawy, zadbamy o naturalny charakter tego miejsca - dodała Szymczak-Pomianowska.
Park Krzycki powstanie na terenach między Ślęzą a Olszówką Krzycką. Korzystać będzie z dwóch zbiorników wodnych, które napełniane będą wodami opadowymi z osiedla. Zanim trafi ona do stawów w parku, deszczówka będzie oczyszczana.
Czytaj także: Wrocław. Znów będą niedziele na Dworcu Świebodzkim
Wrocław. Park Krzycki. Mieszkańcy zadecydują o jego kształcie
Na razie wiadomo, że w parku znajdą się dwa stawy. Nie zabraknie też ścieżek dla pieszych i rowerzystów oraz elementów architektury. Ostateczny kształt Parku Krzyckiego nie jest jeszcze znany, ale decydujące zdanie w tej sprawie będą mieć mieszkańcy
- Ostateczny projekt parku zostanie wypracowany podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami Wrocławia. Termin i forma konsultacji będą dostosowane do obecnej sytuacji związanej z pandemią, tak aby jak najlepiej wypracować projekt nowej, zielonej przestrzeni miasta - przekazał Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.
Kluczowym elementem inwestycji jest kolektor, który na teren Parku Krzyckiego będzie doprowadzać deszczówkę z ulic Krzyckiej, Skarbowców, Szarugi, Babiego Lata, Mglistej, Róży Wiatrów, Wietrznej, Południowej. Woda opadowa będzie zbierana z terenu o powierzchni aż 68 hektarów.
Czytaj także: Odmrażanie gospodarki. Kino samochodowe na dachu Arkad
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.