Strajk kobiet. Wrocław. Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Apel o poszanowanie praw kobiet
Wrocław to jedno z miast w Polsce, gdzie odbywają się największe manifestacje przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Reagują na to władze. W czwartek dojdzie do nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Wrocławia.
Aborcja w Polsce. Odkąd w ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że przerywanie ciąży ze względu na poważne wady genetyczne płodu albo ciężką chorobę dziecka jest sprzeczna z ustawą zasadniczą, w wielu miastach w Polsce codziennie odbywają się protesty. Nie inaczej jest we Wrocławiu.
Wrocław od kilku dni w ciągu dnia jest notorycznie blokowany przez manifestujących, którzy sprzeciwiają się zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. Szacuje się, że od poniedziałku na ulicach protestuje ok. 70 tys. mieszkańców.
Strajk kobiet. Wrocław. Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Apel o poszanowanie praw kobiet
Na wydarzenia we Wrocławiu zareagowała część radnych, która złożyła projekt apelu w sprawie poszanowania praw kobiet. Głosowanie w jego sprawie odbędzie się w czwartek w trybie nadzwyczajnym. W związku z ogłoszonym stanem epidemii, Rada Miejska Wrocławia będzie debatować ws. apelu w trybie zdalnym.
Jarosław Kaczyński wydał oświadczenie. Reakcja Rafała Trzaskowskiego
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Wrocławia rozpocznie się o godz. 10. Głosowanie korespondencyjne co do apelu w sprawie poszanowania praw kobiet zaplanowano tuż po zakończeniu debaty na ten temat.
Decyzję o zwołaniu nadzwyczajnej sesji podjęto jeszcze zanim środowe protesty zostały zaatakowane przez grupy nacjonalistów. W ubiegły wieczór grupa kilkudziesięciu osób zaatakowała uczestników przemarszów - m.in. na placu Społecznym, placu Katedralnym czy w okolicach Rynku na ul. Kazimierza Wielkiego.