Powrót do szkoły. Jakie zasady? Kary za zatrzymanie ucznia w domu
Powrót do szkoły. Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej nowy rok szkolny 2020/2021 przynosi powrót do nauki stacjonarnej. Jakie zasady będą obowiązywać? Jakie są kary za zatrzymanie ucznia w domu?
31.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:49
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września 2020 roku zatrzymanie dziecka w domu w obawie przez zakażeniem COVID-19 będzie uznawane za naruszenie obowiązku szkolnego. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci od 7. do 18. roku życia. Kara 10 tys. złotych grzywny zostanie wymierzona, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u dziecka lub innych członków rodziny.
Powrót do szkoły. Jakie zasady? Kary za zatrzymanie ucznia w domu
Aby zwolnić ucznia z nauki stacjonarnej konieczna jest opinia lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad dzieckiem. Zdjęcie obowiązku uczęszczania do szkoły musi być uzasadnione chorobami dziecka, w tym objawami infekcji dróg oddechowych lub choroby przewlekłej.
Tylko uczniowie bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych mogą korzystać z nauki stacjonarnej. Kolejnym warunkiem jest to, by ich domownicy nie przebywali na kwarantannie ani w warunkach izolacji domowej.
Objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych nie mogą mieć nie tylko dzieci, ale także osoby przyprowadzające i odprowadzające je do szkoły. W drodze do i z placówki opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie muszą przestrzegać aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
Na terenie szkół obowiązują ogólne zasady higieny, takie jak mycie rąk, ochrona podczas kichania oraz zakaz dotykania oczu, nosa i ust. Wszyscy wchodzący na teren szkoły powinny zdezynfekować ręce. Informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia odpowiednich do tego środków powinna być umieszczona przy wejściu do budynku.