PGE dokończy budowę elektrowni w Młotach? Są na to spore szanse
W czerwcu 2020 roku PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. poinformowała, że nie wyklucza dokończenia budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach. Wstępny projekt inwestycji został opracowany jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.
To miała być wielka inwestycja. Wstępny projekt budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach w gminie Bystrzyca Kłodzka powstał jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Po zakończeniu budowy nad zalewem miała rozkwitać turystyka.
PGE dokończy budowę elektrowni w Młotach? Są na to spore szanse
Ostatecznie elektrownia nie powstała do tej pory. W czerwcu 2020 roku PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. poinformowała, że rozważa dokończenie budowy. Koszt inwestycji miałby wynieść ok. 4 mld zł. W tej chwili trwają analizy inwestycyjne. Zostaną one opublikowane najpewniej w drugiej połowie 2021 roku - podaje serwis 24klodzko.pl.
Przedstawicieli PGE z pewnością zmotywowała wielka awaria energetyczna, która miała miejsca 17 maja 2021 roku. O godzinie 16.34 przestały działać 10 z 11 bloków obsługujących największą w Polsce, ale i w Europie, elektrownię węglową w Bełchatowie. Sytuacje energetyczną w kraju udało się utrzymać na stabilnym poziomie m.in. dzięki natychmiastowemu uruchomieniu elektrowni szczytowo-pompowych.
Kukiz dogadał się z Kaczyńskim. Prof. Dudek przewiduje przyszłość
W Polsce obecnie działa 6 elektrowni tego typu. Ich niewątpliwym plusem jest możliwość ich rozruchu w ciągu kilku minut od awarii. Przykładowo rozruch turbin w elektrowni Porąbka-Żar trwa jedyne 180 sekund. Największa tego typu polska elektrownia znajduje się w Żarnowcu na Pomorzu.
Elektrownia w Młotach to aktualnie jedyna rozpoczęta, ale nie dokończona inwestycja tego typu w Polsce. Pomysł powstał w 1968 roku. Prace, które ruszyły cztery lata później, zostały wstrzymane w 1989 roku. Gdyby powstała, byłaby największą elektrownią w kraju.
Młoty to niewielka wieś w powiecie kłodzkim. Zamieszkuje ją kilkadziesiąt osób. W przypadku realizacji inwestycji, zostałyby one wysiedlone. W miejscu ich domów powstałby bowiem sporych rozmiarów zbiornik wodny.
źródło: 24klodzko.pl