Odmrażanie gospodarki. Wrocław ma pomysł na ożywienie Rynku. Pomoc dla lokalnych restauratorów
Odmrażanie gospodarki w Polsce weszło w kolejną fazę. Mimo zgody na wznowienie działalności, w poniedziałek restauracje i puby świeciły pustkami, bo ludzie ciągle boją się koronawirusa. Wrocław wpadł na pomysł, aby w tej trudnej sytuacji pomóc lokalnym restauratorom.
19.05.2020 | aktual.: 19.05.2020 18:58
Koronawirus doprowadził do zamknięcia lokali gastronomicznych na kilka tygodni. Przynajmniej jeśli chodzi o tradycyjne wypicie piwa w pubie czy też zjedzenia obiadu na mieście. Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, lokale otrzymały jedynie możliwość dowozu jedzenia albo też wydawania go na wynos.
Efekt jest taki, że wiele knajp zaczęło liczyć straty. Sytuacji prawdopodobnie nie zmieni też kolejny etap odmrażania gospodarki, jaki wszedł w życie 18 maja. W poniedziałek lokale na wrocławskim Rynku świeciły pustkami.
Odmrażanie gospodarki. Wrocław chce pomóc gastronomii
Wrocław wpadł na pomysł, by w łatwy sposób pomóc branży, która została mocno dotknięta przez koronawirusa. Właściciele restauracji, którzy posiadają umowę na prowadzenie ogródka gastronomicznego, mogą skorzystać z większej przestrzeni. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do urzędu i otrzymają zgodę, która będzie wydawana w trybie uproszczonym.
Dodatkowy metraż ogródka można przeznaczyć na umieszczenie w nim stolików i krzeseł. Zabronione będzie jedynie umieszczanie w nim ogrodzenia i parasoli, aby zbytnio nie zmniejszyć dostępności Rynku.
Pomysł miasta jest o tyle ważny, że w myśl obecnych przepisów, w ogródkach gastronomicznych może przebywać określona liczba osób. Wszystko po to, aby ograniczyć ryzyko związane z COVID-19.
Odmrażanie gospodarki. Jak powiększyć ogródek?
Miasto zezwala na maksymalne wydłużenie ogródka o trzy metry. Wszystko po to, aby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Aby otrzymać zgodę na powiększenie terenu swojej działalności, należy złożyć wniosek o udostępnienie terenu na ustawienie czasowe dodatkowej infrastruktury do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. Można to zrobić chociażby drogą mailową.
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego będzie bezzwłocznie weryfikować zgłoszone dokumenty. W przypadku braku jakichkolwiek uwag, będzie wydawać decyzję pozytywną.
Jeśli ktoś prowadzi lokal gastronomiczny poza Rynkiem i zajmuje on pas drogowy w ścisłym centrum Wrocławia, musi złożyć wniosek do Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia i ZDiUM. W tym przypadku procedura jest nieco bardziej skomplikowana, bo należy też wystąpić o opinię czy zajęcie dodatkowej przestrzeni pasa drogowego drogi publicznej nie stworzy niebezpiecznej sytuacji.
Czytaj także: Wrocław. Ryk lwa przywita na przystanku obok ZOO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.