Lubań. Znaleziono stukilogramową bombę lotniczą. Konieczna będzie ewakuacja
Na terenie Ośrodka Straży Granicznej w Lubaniu od jakiegoś czasu trwają prace. Ekipa remontowa natrafiła tam na bardzo niebezpieczne zjawisko. To stukilogramową bomba lotnicza z czasów II Wojny Światowej.
29.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 15:42
Bomba waży ok. 100 kg, ma średnicę 30 cm oraz blisko 1,5 m długości. Jest więc naprawdę ogromna. Posiada dwa zapalniki i spoczywa na głębokości ok. trzech metrów pod ziemią. Znalezisko będzie musiało zostać poddane neutralizacji, by nie zagrażać otoczeniu.
Bomba lotnicza produkcji radzieckiej została odnaleziona podczas prac ziemnych na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.
Lubań. Znaleziono stukilogramową bombę lotniczą. Konieczna będzie ewakuacja
"Żeby saperzy mogli ją usunąć, konieczna będzie ewakuacja mieszkańców części miasta. Początkowy scenariusz mówił o ewakuacji w promieniu kilometra od Ośrodka. Na szczęście nie znalazł on akceptacji wśród zebranych, tym bardziej, że w zagrożonym obszarze znajduje się również lubański szpital" - informuje Starostwo Powiatowe w Lubaniu.
Saperzy mają rozpocząć prace wokół bomby w kolejnym tygodniu - najwcześniej 30 listopada. Podjęta zostanie próba przeprowadzenia deflagracji materiału wybuchowego, a więc wypalenia materiału wybuchowego wewnątrz bomby.
"Należy podkreślić, że nie można wykluczyć ryzyka, że deflagracja może przejść w detonację. Dlatego konieczna będzie ewakuacja ale w mniejszym zakresie" - tłumaczy starostwo.
- Podczas prac nad wypaleniem materiału wybuchowego, które potrwają do dwóch tygodni zastosowane zostaną specjalne osłony ziemie i gumowe, tak aby działania były bezpieczne dla mieszkańców. Ważne jest jednak to, że dzięki tak zakrojonym działaniom, może uda się ograniczyć promień ewakuacji nawet do 300 metrów od miejsca znaleziska - mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.
- Dziękuję przedstawicielom bolesławieckiej jednostki za tak profesjonalne podejście i zrozumienie. W tym szczególnym czasie pandemii ewakuacja mieszkańców z tak dużego obszaru wraz z pacjentami Łużyckiego Centrum Medycznego byłaby niezwykle trudna do zrealizowania - dodaje Czarnecki.
To nie pierwsze tego typu znalezisko w okolicach Lubania. W czasie II wojny światowej był to teren działań wojskowych. W efekcie czego w ziemi wciąż zakopanych jest jeszcze wiele bomb, które nie wybuchły lub nie zostały dotychczas znalezione.