Lockdown w Polsce. W sobotę nastała nowa rzeczywistość. Potrwa co najmniej do 9 kwietnia
Lockdown w Polsce stał się faktem. W sobotni poranek wrocławianie obudzili się w nowej, ale już trochę znanej rzeczywistości. Z zamkniętymi galeriami handlowymi, kinami, teatrami czy galeriami. Nowe obostrzenia potrwają co najmniej do 9 kwietnia.
20.03.2021 12:32
Lockdown w Polsce wszedł w życie z dniem 20 marca 2021 roku. Polacy mieli kilka dni na przygotowanie się do nowych obostrzeń, po tym jak w środę minister zdrowia Adam Niedzielski mówił na konferencji prasowej, że wzrost zakażeń jest na tyle duży, że nie ma odwrotu i ponownie trzeba zamrozić gospodarkę i polskie społeczeństwo.
Lockdown w Polsce. Nauczanie zdalne w klasach I-III
Zmiana, która najprawdopodobniej wpływa na codzienne życie wrocławian i innych mieszkańców Polski. Lockdown przywrócił nauczanie zdalne w klasach I-III. Przypomnijmy, że od zakończenia narodowej kwarantanny najmłodsze roczniki uczęszczały do szkół, a stacjonarna nauka była niejednokrotnie wybawieniem dla ich rodziców.
Nauczanie zdalne w klasach I-III potrwa co najmniej do 9 kwietnia. Wybawieniem dla rodziców najmłodszych uczniów może być fakt, że w tym okresie i tak częściowo zaplanowano przerwę świąteczną związaną z Wielkanocą 2021.
Lockdown w Polsce. Zamknięte galerie
Ponowny lockdown oznacza, że od soboty, 20 marca nieczynne są galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych czy aptek. To rozwiązanie jakie funkcjonowało nie tak dawno temu. Przypomnijmy, że galerie handlowe były też zamknięte wiosną 2020 roku, a także na przestrzeni grudnia i stycznia 2021 roku.
Zapowiedź lockdownu sprawiła, że w ostatnich dniach przed zamknięciem galerie handlowe we Wrocławiu przeżywały oblężenie. Część wrocławian chciała bowiem skorzystać z faktu, że sklepy odzieżowe są jeszcze otwarte i dokonywała zakupów na ostatni moment. W efekcie, aby w ogóle wejść do sklepów, trzeba było swoje odstać w kolejkach.
Lockdown w Polsce. Zamknięte kina, teatry, galerie sztuki i muzea
Kina, teatry, galerie sztuki i muzea również były zamknięte na przełomie stycznia i lutego, gdy obowiązywała tzw. narodowa kwarantanna. Po kilku tygodniach rząd zgodził się jednak na częściowe odmrożenie instytucji kultury, aby ocenić jak wpłynie to na sytuację epidemiologiczną w kraju.
Niestety, brytyjska mutacja koronawirusa i jej rozprzestrzenianie na terenie Polski doprowadziły, że ponowny lockdown stał się faktem i instytucje kultury znów musiały zostać zamknięte.
Warto przy tym przypomnieć, że w lutym nie otworzyły się jednak największe kinowe multipleksy. Wynika to z faktu, że spadło zainteresowanie seansami, a i część filmowych premier została przesunięta na późniejszy termin.
Lockdown w Polsce. Zamknięte hotele i stoki narciarskie
Hotele i stoki narciarskie były już zamknięte w okresie grudzień-styczeń. Wtedy rząd chciał uniknąć wyjazdów rodzinnych w góry i korzystania ze stoków, gdzie narciarze mogliby się gromadzić w sporych grupach, co prowadziłoby do rozprzestrzeniania COVID-19.
Gdy rząd zdecydował się na otwarcie hoteli i stoków narciarskich, musiały one działać w określonym reżimie sanitarnym - oznaczało to m.in. zajęcie maksymalnie 50 proc. pokoi hotelowych. Na stokach konieczne było zachowywanie dystansu i używanie maseczki.
Ponowny lockdown oznacza, że hotele i stoki narciarskie muszą być zamknięte. Wyjątek dotyczy jedynie hoteli pracowniczych i ściśle określonych podróży służbowych.
Lockdown w Polsce. Zamknięte baseny, solaria, sauny i amatorskie obiekty sportowe
Od kilku miesięcy w Polsce zamknięte są siłownie i kluby fitness. Rząd w ramach luzowania obostrzeń przed kilkoma tygodniami pozwolił działać basenom. Przywrócenie lockdownu w Polsce sprawiło, że począwszy od 20 marca 2021 roku pływalnie ponownie muszą być zamknięte.
Lockdown dotknął też solaria czy sauny, które muszą zawiesić swoją działalność. Niedostępne mają być też obiekty sportowe dla amatorów.