Kosmiczny teleskop do oglądania ziemi. Tworzy go Scanway z Wrocławia
Wrocławska spółka technologiczna Scanway pracuje nad budową kosmicznego teleskopu, którego rozdzielczość pozwoli na dokładną obserwację ziemi z kosmosu. Urządzenie zostanie umieszczone na satelicie, skąd podziwiać będzie naszą planetę.
31.08.2021 10:29
EagleEye to polski projekt kosmiczny, w ramach którego powstać ma satelita obserwująca Ziemię z kosmosu. Wrocławska spółka Scanway projektuje w związku z tym bardzo dokładny teleskop. Pozwoli on na uzyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu 1 metra na piksel w dwóch pasmach: widzialnym (VIS) i podczerwonym (NIR).
Kosmiczny teleskop do oglądania ziemi. Tworzy go Scanway z Wrocławia
Twórcy Scanway są laureatami "30 Kreatywnych Wrocławia 2017". Od lat imponują oni swoimi pomysłami i realizacjami. Tym razem powstaje jednak coś wyjątkowego. -
To, gdzie zostanie teleskop skierowany, a także jak zostanie zbudowany i jakie obrazy uzyska, zależne jest od potrzeb misji kosmicznej. Celem misji EagleEye jest obrazowanie Ziemi dla celów obronnych i administracyjnych - przekazał za pośrednictwem wroclaw.pl Mikołaj Podgórski, dyrektor operacyjny wrocławskiej spółki technologicznej Scanway.
Episkopat krytycznie o Polskim Ładzie. Ks. Isakowicz-Zaleski: Nie ma o co kruszyć kopii
Kosmiczny teleskop musi być odporny na bardzo zróżnicowane warunki temperaturowe. Twórcy muszą zagwarantować stabilną pracę termiczną urządzenia w trudnych warunkach kosmicznych. Obecnie zespół jest w końcowej fazie prac projektowych, a testy teleskopu są zaplanowane na koniec 2021 roku.
Wrocławska firma Scanway to 30-osobowy zespół specjalistów z zakresu technologii obserwacyjnej. Mają już za sobą kilka projektów kosmicznych, m.in.: zrobili pierwszą polską kosmiczną wiertarkę (eksperyment DREAM), satelitę ScanSAT oraz prototyp satelitarnego systemu do obserwacji Ziemi (PIAST). Wrocław może być dumny, że tak znakomici twórcy pracują właśnie w stolicy Dolnego Śląska.