Koronawirus. Wrocław. Akty z Urzędu Stanu Cywilnego dostępne online. Pomogą w uzyskaniu zasiłku
Koronawirus we Wrocławiu. Pandemia sprawiła, że urzędy ograniczyły zakres działalności. Sytuacja pokazała też, że coraz więcej spraw można załatwić bez wychodzenia z domu, w trybie online. Tak jest chociażby z odpisami aktów stanu cywilnego. Są one niezbędne, aby otrzymać zasiłek macierzyński czy pogrzebowy.
Koronawirus doprowadził do częściowego zamknięcia wybranych urzędów, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19. Decyzja nie dziwiła, bo wielu wrocławian korzystając chociażby z okresu wolnego od pracy, chciało pozałatwiać sprawy urzędowe. Tym samym wychodzili z domów i narażali się na niebezpieczeństwo.
Koronawirus. Wrocław. Akty z Urzędu Stanu Cywilnego dostępne online
Jako że odmrażanie gospodarki powoli staje się faktem, ostatnio częściowo otworzyły się drzwi Urzędu Skarbowego we Wrocławiu. Ten przyjmuje patentów przez dwa dni w tygodniu. Wrocławski magistrat, w trosce o mieszkańców, przypomina jednak, że nadal sporo spraw można załatwić online.
W czasie pandemii ZUS pomaga klientów w uzyskaniu świadczeń z Urzędów Stanu Cywilnego. Na wniosek danej osoby ZUS może wystąpić o odpisy aktów stanu cywilnego, które są niezbędne do otrzymania zasiłku macierzyńskiego czy pogrzebowego.
ZOBACZ WIDEO: Protest przedsiębiorców. "Zamiast protestu proponujemy rozmowy. Chyba że cel jest inny"
- Kobiety, które zostają mamami chcą dostać od nas zasiłek macierzyński, nasi bliscy od nas odchodzą i wtedy potrzebujemy zasiłek pogrzebowy a do tego musimy mieć odpisy aktów z USC. W tym wyjątkowym i trudnym czasie dla wszystkich, chcemy pomóc naszym klientom, dlatego występujemy w ich imieniu o przesłanie do nas potrzebnych odpisów - przekazała Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, którą cytuje oficjalny serwis urzędu miasta Wrocław.
Wrocław. Jak otrzymać zasiłek macierzyński?
Co należy zrobić, aby ZUS uzyskał z USC odpis aktu urodzenia dziecka, jaki niezbędny jest do wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Razem z wnioskiem o zasiłek trzeba przekazać do ZUS dane dziecka, czyli jego imię i nazwisko, datę urodzenia oraz PESEL.
Może się zdarzyć sytuacja, w której rodzic nie zna jeszcze numeru PESEL świeżo narodzonego dziecka. W tej sytuacji ważne jest, aby dodatkowo podać miejsce narodzin. Dodatkowo na stronie ZUS można znaleźć formularz oświadczenia, który pozwala instytucji uzyskać odpis aktu urodzenia.
Wypełniony formularz należy przekazać pracodawcy, jeśli wnioskodawca jest pracownikiem lub zleceniobiorcą. Pracodawca przekazuje oświadczenie do ZUS wraz z zaświadczeniem Z-3 lub Z-3a. Natomiast w przypadku osób prowadzących własną firmęfirmę, współpracujących z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, osób duchownych czy osób, które maja prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia dokumenty składamy do ZUS.
Czytaj także: Zdalne nauczanie. Kiedy i czy dzieci wrócą do szkoły?
Wrocław. Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy?
Aby ZUS mógł otrzymać z USC odpis aktu zgonu, należy podjąć podobne kroki jak w przypadku starań o akt urodzenia. W tym przypadku w formularzu Z-12 należy bardzo dokładnie wpisać dane identyfikacyjne osoby zmarłej - jej imię i nazwisko, numer PESEL oraz datę zgonu.
Jeśli osoba zmarła nie posiadała numeru PESEL, to należy wpisać miejscowość, w której doszło do zgonu. Na tej podstawie ZUS wystąpi do urzędu o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu tylko w przypadku, gdy wnioskodawcą w sprawie o zasiłek pogrzebowy jest członek rodziny osoby zmarłej.
Oświadczenia i wnioski elektronicznie należy składa wyłącznie przez PUE. ZUS nie będzie rozpatrywać dokumentów, jakie otrzymał drogą mailową. Na stronie internetowej ZUS znajdziemy dokładny opis tego, jak wygląda procedura korzystania z PUE.
Czytaj także: Koronawirus. Wrocław. Ruszyło odkażanie przystanków
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.