Koronawirus w Polsce. Dramatyczny apel. Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców we Wrocławiu
Koronawirus w Polsce. Przybywa chorych na COVID-19, a to spory problem dla szpitali na Dolnym Śląsku. Zwłaszcza że kończą się zapasy leku remdesivir, który wykorzystywany jest w leczeniu zakażonych koronawirusem. Dlatego we Wrocławiu pilnie potrzeba osocza ozdrowieńców.
Koronawirus w Polsce. 20 października 2020 roku przyniósł rekordową liczbę zakażeń koronawirusem na Dolnym Śląsku. Zachorowało bowiem 567 kolejnych Dolnoślązaków. To fatalna wiadomość dla szpitali, w których już teraz brakuje wolnych łóżek dla chorych na COVID-19. To jednak nie koniec złych wieści.
W niektórych placówkach skończył się lek remdesivir, który wykorzystywany jest w leczeniu pacjentów zmagających się z COVID-19. Chorym pomóc może osocze ozdrowieńców, czyli osób, które uporały się z koronawirusem. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu wystosowało dramatyczny apel o oddawanie osocza.
Koronawirus w Polsce. Dramatyczny apel. Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców we Wrocławiu
- Nie mamy żadnych zapasów tego typu osocza, a jest ono naprawdę niezbędne, by ratować życie i zdrowie chorych na koronawirusa. Dawców nadal jest zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania, dlatego ściągamy nawet osocza ozdrowieńców z innych rejonów Polski, by przekazać je dalej do naszych szpitali - mówi Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.
Koronawirus sprawił, że liczba osób odwiedzających RCKiK we Wrocławiu jest mniejsza niż przed pandemią. Część wrocławian obawia się bowiem zakażenia COVID-19 przy okazji oddawania krwi czy osocza. Przedstawiciele centrum zapewniają jednak, że cała procedura jest bezpieczna.
Oddawanie osocza trwa ok. 30-40 minut. Zawiera ono przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na koronawirusa z zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Po przetoczeniu przeciwciała mają za zadanie eliminację koronawirusa z organizmu zakażonego pacjenta.
Koronawirus w Polsce. Kto może oddać osocze?
- osoby, które przechorowały COVID-19 i zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,
- osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a od wykonania ostatniego badania, które było ujemne, minęło 14 dni,
- osoby w wieku 18-60 lat,
- osoby, które nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników,
- kobiety, które nie były w ciąży.
Koronawirus w Polsce. Gdzie oddać osocze?
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu zwraca się z prośbą o pomoc do ozdrowieńców. Jeśli któryś z nich chce oddać osocze, powinien najpierw skontaktować się z placówką telefonicznie - pod numerem telefonu 71 37 15 824 lub 693 693 702 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 17:00) lub mailowo: ozdrowieniec@rckik.wroclaw.pl (w mailu należy podać swoje dane, w tym numer telefonu).