Koronawirus. Obowiązkowe szczepienia w Wałbrzychu. Czy uchwała radnych jest legalna?
Nie milkną echa uchwały wałbrzyskich radnych, którzy stosunkiem głosów 22 do 3 zdecydowali, że mieszkańcy Wałbrzycha i osoby pracujące na terenie miasta mają obowiązek zaszczepić się przeciwko COVID-19. Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko zwrócił się do wojewody o analizę formalno-prawną tej decyzji.
Wałbrzyski obowiązek szczepień to gorący temat ostatnich dni. Zgodnie z decyzją miejskich radnych zaszczepić się muszą tak mieszkańcy Wałbrzycha, jak i osoby pracujące na jego terenie. Z inicjatywą uchwały wystąpił do rady miejskiej prezydent Wałbrzycha i jednocześnie lekarz Roman Szełemej. Za przyjęciem uchwały głosowało 22 radnych, 3 było przeciw.
Koronawirus. Obowiązkowe szczepienia w Wałbrzychu. Czy uchwała radnych jest legalna?
Decyzja jest na tyle kontrowersyjna, że musi zostać przeanalizowana. To, czy jest zgodna z prawem, sprawdzą służby wojewody dolnośląskiego. O analizę formalno-prawną uchwały poprosił wojewodą Jarosława Obremskiego wicemarszałek dolnośląski, Grzegorz Macko.
- Tego rodzaju akty prawne, choć oczywiście intencje są szlachetne, bo wszyscy powinniśmy się zaszczepić, w moim przekonaniu należą jednak do kompetencji władz państwowych, rządowych. Dlatego chciałbym, aby wojewoda przeanalizował zasadność tej uchwały - powiedział Radiu Wrocław wicewojewoda województwa dolnośląskiego, Grzegorz Macko.
Policjant: nawet kilka lat więzienia za sprzedaż i kupno fałszywych zaświadczeń o testach i szczepieniach na COVID-19
Jarosław Obremski jest pewny, że intencje radnych były dobre. - W Polsce jest tak, że więcej można osiągnąć perswazją, a nie przymusem. Raczej szukałbym takich rozwiązań, że mamy do czynienia z uprawieniami, ale na pewno jest to ciekawa dyskusja. Bycie obywatelem to nie tylko prawa, ale także obowiązki. Wierzę, a nawet jestem przekonany, że decyzja Rady Miejskiej Wałbrzycha była dobra w intencjach - przekonywał Jarosław Obremski w wypowiedzi dla Radia Wrocław.
źródło: Radio Wrocław