Koronawirus. Dolny Śląsk liderem pomocy dla przedsiębiorców. Udało się uratować ponad 100 tys. miejsc pracy
Koronawirus w Polsce. Ponad 2,1 tys. wniosków w sprawie dopłat do wynagrodzeń rozpatrzył pozytywnie Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Pozwoli to na ochronę ponad 117 tys. pracowników dolnośląskich przedsiębiorstw. Tak przedstawia się bilans rządowej "tarczy antykryzysowej" po prawie dwóch miesiącach jej funkcjonowania.
25.05.2020 12:13
- Chronimy miejsca pracy i jak wynika ze statystyk Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej robimy to najsprawniej w Polsce. Liczby mówią same za siebie. Ponad 2,1 tys. pozytywnie rozpatrzonych wniosków, które uratują blisko 120 tys. miejsc pracy to najlepszy wynik w kraju. Wartość tej pomocy to ponad 510 mln złotych, które już od kwietnia trafiają do przedsiębiorców - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Tarcza antykryzysowa. Województwo dolnośląskie liderem statystyk
Od początku kwietnia DWUP wypłaca pieniądze w ramach dopłat do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych firmom dotkniętym przestojem ekonomicznym wywołanym przez epidemię koronawirusa. Rządowa "tarcza antykryzysowa" realizowana przez DWUP to dofinansowanie zatrudnienia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przewidziane dla firm w kłopotach. Trafia ono do przedsiębiorcy, któremu w czasie przestoju ekonomicznego lub z powodu obniżonego wymiaru czasu spadły obroty po 1 stycznia br.
W zależności od okresu porównania spadek ten musi wynosić od 15 do 25 proc. Pomoc przysługuje firmom zatrudniającym już od 1 pracownika. W przypadku przestoju ekonomicznego pracodawcy mogą liczyć nawet na ponad 1,5 tys. zł przez trzy miesiące na osobę, a w przypadku obniżonego wymiaru pracy nawet na ponad 2,6 tys. zł na pracownika.
- Pomoc samorządu województwa dla przedsiębiorców, to również Dolnośląski Pakiet Gospodarczy. Warty w sumie miliard złotych i sfinansowany głównie ze środków unijnych system wsparcia skierowany został do dolnośląskich przedsiębiorców i za jego pośrednictwem można także sięgnąć po pomoc finansową ułatwiającą przetrwanie trudnych chwil kryzysu - dodaje marszałek Cezary Przybylski.
Tarcza antykryzysowa. Bezzwrotna pomoc dla przedsiębiorców
Obecnie ocenianych jest 315 wniosków, dotyczących ochrony ponad 14 tys. miejsc pracy. Oferowana pomoc jest bezzwrotna. O wsparcie w DWUP mogą się starać obecnie również organizacje pozarządowe, organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego oraz państwowe osoby prawne w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Warunkiem otrzymania pomocy jest utrzymanie zatrudnienia tylko przez okres jej otrzymywania, czyli np. przez 3 miesiące.
Szczegółowe informacje, informator i dokumenty do pobrania znajdują się na stronie ministerstwa gov.pl oraz na www.dwup.pl. Przedstawiciele DWUP zachęcają do zapoznania się z materiałami. Wszystko po to, by wnioski zostały przygotowane dobrze, a wsparcie udzielone możliwie jak najszybciej. Wysyłka wniosków pocztą tradycyjną, złożenie ich w skrzynce w DWUP we Wrocławiu, niekompletne wnioski lub zawierające błędy wydłużają czas przekazania wsparcia.
Czytaj także: Katował psa maczetą? Sprawa trafi do prokuratury
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.