Koncerty, defilady i manifestacje - tak Polska świętuje 11 listopada

Trzy osoby trafiły do szpitala z niegroźnymi obrażeniami po incydencie we Wrocławiu. Przed marszem z okazji Święta Niepodległości dwie kobiety i dziecko zostały poturbowane przez konia, który zerwał się z zaprzęgu. W innych miastach uroczystości przebiegają bez zakłóceń. Część manifestacji organizowanych m.in. przez narodowców oraz antyfaszystów odbędzie się dopiero późnym popołudniem. Na wieczór zaplanowano koncerty, w Poznaniu można będzie zobaczyć m.in. Lao Che, a we Wrocławiu Dżem.

Koncerty, defilady i manifestacje - tak Polska świętuje 11 listopada
Źródło zdjęć: © WP.PL | Sławomir Kowalewski
4

Zobacz też: 10. Parada Niepodległości w Gdańsku Niepodległościowe marsze i demonstracje w Warszawie

Ok. 20 tys. osób uczestniczyło w niedzielę w Gdańsku w paradzie z okazji Święta Niepodległości. Pochód dla uczczenia 11 listopada przeszedł ulicami historycznego centrum miasta już po raz dziesiąty. - Jesteśmy dumni, że potrafimy w ten sposób - nienapuszony, niedrętwy, niesztuczny, bez sprawdzania listy obecności - obchodzić Święto Niepodległości. Będąc tutaj - machając ręką, uśmiechając się do innych, możemy poczuć się cząstką wielkiej narodowej wspólnoty - powiedział podczas parady prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W uroczystości wzięli udział m.in. Danuta Wałęsa oraz szef kancelarii premiera Tomasz Arabski. Parada przeszła ulicami śródmieścia z Targu Rybnego na Targ Drzewny, pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie śpiewano pieśni patriotyczne, a w niebo wypuszczono gołębie. Na czele pochodu jechały grupy zabytkowych i oryginalnych motocykli i samochodów. W kolumnie znalazły się też auta wojskowe używane w różnych armiach świata. W przemarszu uczestniczyli członkowie grup rekonstrukcji historycznych, m.in. konni ułani i husaria oraz średniowieczni rycerze.

W niedzielę parada niepodległości odbyła się także w Gdyni - na trasie od dworca PKP Gdynia Główna przez ulicę 10 Lutego do Skweru Kościuszki.

Wieczorem w sali Teatru Wybrzeże odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego. Każdy uczestnik koncertu otrzyma śpiewnik zawierający m.in. słowa "Pierwszej Brygady", "Piechoty" i "Czerwonych Maków na Monte Cassino".

Poznań

Wystrzał z historycznej armaty o godz. 11.11, defilada i apel pamięci - tak świętowano 11 listopada w stolicy Wielkopolski. - To, czego oni dokonali - odrodzenie się naszej suwerenności, było ziszczeniem marzeń kilku pokoleń - mówił o powstańcach wielkopolskich wojewoda Piotr Florek.

Na Placu Wolności można było obejrzeć kopię czołgu Renault FT-17 z okresu wojny polsko-bolszewickiej, jedną z dwóch wykonanych na potrzeby filmu "Bitwa Warszawska 1920" w reżyserii Jerzego Hoffmana oraz replikę wozu pancernego z 1934 roku.

Na sąsiadującej z placem Wolności ulicy Święty Marcin przez całą niedzielę trwa festyn z okazji imienin ulicy. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był tradycyjny korowód, który przeszedł od kościoła pw. św. Marcina. W korowodzie, oprócz Św. Marcina na białym koniu, szczudlarzy, wielu dziwnych machin i postaci przejechał kilkumetrowy pojazd o kształcie maszyny szyfrującej Enigma. Upamiętniał pochodzących z Poznania kryptologów, którzy jako pierwsi złamali kod niemieckiej Enigmy.

Uroczystości imieninowe zwieńczy koncert zespołu Lao Che i tradycyjny pokaz sztucznych ogni.

Obraz
© Święto Niepodległości w Poznaniu (fot. WP.PL)

Wrocław

Ulicami centrum Wrocławia przeszła parada z udziałem dzieci i młodzieży z wrocławskich szkół, kombatantów, przedstawicieli wojska i służb mundurowych oraz władz wojewódzkich i miejskich. Na czele kolorowego pochodu szły konne zastępy straży miejskiej i ułanów z 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Tuż za nimi podążała bryczka, w której jechali: sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wojewoda dolnośląski i prezydent Wrocławia.

Nie obyło się bez incydentów. Jeszcze przed marszem zorganizowanym przez radę wrocławskiego osiedla Karłowice-Różanka, z zaprzęgu zerwał się koń, który poturbował dwie kobiety i dziecko. Ranni z niegroźnymi obrażeniami trafili do szpitala.

Wieczorem, z okazji Święta Niepodległości, zaplanowano iluminację wrocławskiego Stadionu Miejskiego. 700 lamp LED, zamontowanych w membranie areny o wysokości 30 metrów i szerokości 780 metrów, rozbłyśnie w barwach biało-czerwonych. Z kolei w Muzeum Miejskim Wrocławia odbędzie się koncert chóru "Piastuny", który przygotował pieśni patriotyczne. Z okazji Święta Niepodległości odbędą się również koncerty zespołów Dżem i TSA.

Po godz. 17 swoją manifestację zapowiedziało również Narodowe Odrodzenie Polski.

Cała Polska świętuje niepodległość

Ok. 3 tys. osób wzięło udział w obchodach Święta Niepodległości w Kielcach. Po południu zakończy je projekcja zrekonstruowanego cyfrowo, niemego filmu "Pan Tadeusz" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, która miał swoją premierę 9 listopada 1928 r., w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Białymstoku główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się w niedzielę przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Za ojczyznę modlili się tego dnia w swoich świątyniach: katolicy, prawosławni, protestanci i muzułmanie. Modlitwy osób różnych wyznań są stałym elementem oficjalnych obchodów świąt państwowych w stolicy województwa podlaskiego. Podlasie to region bardzo zróżnicowany narodowościowo i religijne. Są tu m.in. największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a także polskich Tatarów wyznających islam.

Do wieczora w mieście odbywać się będzie szereg imprez towarzyszących oficjalnym uroczystościom. Rano odbyła się gra miejska śladami Józefa Piłsudskiego, kiedy w 1921 roku odwiedził miasto. Przez cały dzień można też m.in. odwiedzać Muzeum Wojska i Muzeum Podlaskie, obie instytucje przygotowały szereg zabaw i atrakcji dla dzieci. Chętni mogą też zwiedzać Pałac Branickich i stojący nieopodal Pałacyk Gościnny. Natomiast wieczorem odbędzie się uroczyste przedstawienie opery "Straszny dwór" w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

W Łodzi z okazji 11 listopada zorganizowano niepodległościowy piknik. W archikatedrze łódzkiej odbyła się też msza św. w intencji ojczyzny, celebrował ją metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, który w homilii przypomniał m.in. słowa kardynała Karola Wojtyły o tym, że "wolność przychodzi jako dar", a "utrzymuje się ją przez zmaganie".

Nie obyło się bez nieporozumień i wzajemnych oskarżeń. Podczas uroczystości zorganizowanej przez zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki i przewodniczący łódzkiej "Solidarności" Waldemar Krenc zwrócili uwagę na to, że w Święto Niepodległości na masztach przy pomniku Piłsudskiego nie ma flag narodowych. - To hańba dla władz Łodzi i województwa - oskarżał Kropiwnicki. Zdaniem Krenca brak flag to skandal, który wpisuje się jednak w obecne czasy, w których "nikt nie mówi, jak umocnić niepodległość" a "nie brakuje tych, którzy potrafią szydzić z osób noszących czapki z orłem czy polską flagę".

Główne śląskie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się rano od odsłonięcia tablicy pamięci pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego. Później w Archikatedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc przewodniczył mszy w intencji ojczyzny. - Patriotyzm krwi dziś zastępujemy patriotyzmem odpowiedzialności i patriotyzmem pracy - mówił podczas głównej ceremonii Święta Niepodległości w Katowicach wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Atrakcjami uroczystości były m.in. kilkukrotny przelot pary samolotów F-16, a także występ Orkiestry Sił Powietrznych, pokazy pracy psa tropiącego i robota wykorzystywanego przez śląską policję, pokaz sprzętu oddziałów prewencji śląskiej policji oraz poczęstunek wojskową grochówką.

Około 1,5 tys. osób wzięło udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Płocku. Podczas mszy odprawionej w płockiej katedrze biskup pomocniczy tej diecezji Roman Marcinkowski przypomniał, że "ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek". Msza święta w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i apel przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Płocku były tam głównymi punktami obchodów święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej kwiaty złożono pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i pomnikiem poety, żołnierza Legionów Polskich, płocczanina Władysława Broniewskiego.

Wybrane dla Ciebie

Działo się w nocy. Decyzja Netanjahu. "Zawieszamy zwolnienie więźniów"
Działo się w nocy. Decyzja Netanjahu. "Zawieszamy zwolnienie więźniów"
Spotkanie w kuluarach. Tak przebiegła wizyta Dudy w Waszyngtonie
Spotkanie w kuluarach. Tak przebiegła wizyta Dudy w Waszyngtonie
Putin opublikował przesłanie. Mówił o "szybkich zmianach na świecie"
Putin opublikował przesłanie. Mówił o "szybkich zmianach na świecie"
Pogoda na niedzielę. Mogą przydać się parasole
Pogoda na niedzielę. Mogą przydać się parasole
Grecja pod śniegiem. Burza Coral daje się we znaki
Grecja pod śniegiem. Burza Coral daje się we znaki
Franciszek przygotował się wcześniej. Mówił o szczegółach dokumentu
Franciszek przygotował się wcześniej. Mówił o szczegółach dokumentu
Coroczne przemówienie Orbana. Wspomniał o Ukrainie
Coroczne przemówienie Orbana. Wspomniał o Ukrainie
Wojska USA w Polsce. Prezydent Duda o szczegółach
Wojska USA w Polsce. Prezydent Duda o szczegółach
Tusk po spotkaniu Duda-Trump. "Nie ma się z czego śmiać"
Tusk po spotkaniu Duda-Trump. "Nie ma się z czego śmiać"
Duda o relacjach z USA. "Dawno nie było tak dobrych czasów"
Duda o relacjach z USA. "Dawno nie było tak dobrych czasów"
Trump powiedział Dudzie, że przyjedzie do Polski
Trump powiedział Dudzie, że przyjedzie do Polski
Lawina komentarzy po spotkaniu Duda-Trump
Lawina komentarzy po spotkaniu Duda-Trump