RegionalneWrocławKolejna tragedia w zalanym wyrobisku. Nie żyje 25-latka

Kolejna tragedia w zalanym wyrobisku. Nie żyje 25‑latka

Minął tydzień, odkąd w zalanym wyrobisku po kamieniołomie w Chwałkowie utopił się 21-letni mężczyzna, a służby znów wyciągnęły ciało z wody. Tym razem w tym miejscu utonęła 25-letnia mieszkanka powiatu wrocławskiego.

Kolejna tragedia w zalanym wyrobisku. Nie żyje 25-latka
Kolejna tragedia w zalanym wyrobisku. Nie żyje 25-latka
Źródło zdjęć: © OSP Sobótka
Łukasz Kuczera

Ledwie kilka dni temu Ochotnicza Straż Pożarna w Sobótce informowała o finale akcji poszukiwawczej, która zakończyła się wyłowieniem z zalanego wyrobiska po kamieniołomie w Chwałkowie ciała 21-letniego mężczyzny. Niestety, to miejsce właśnie zabrało kolejną osobę. Tym razem utopiła się 25-letnia mieszkanka powiatu wrocławskiego.

Kolejna tragedia w zalanym wyrobisku. Nie żyje 25-latka

W poniedziałek na terenie zalanego wyrobiska pojawili się strażacy. Podjęli oni interwencję, po tym jak otrzymali informację od bliskich 25-latki, że mogła ona utonąć w tamtejszej wodzie. Na miejscu odkryto ubrania należące do kobiety.

W akcję zaangażowanych zostało kilka zastępów straży pożarnej, na miejscu zdarzenia pojawili się też płetwonurkowie, policja i pogotowie ratunkowe. Trwająca kilka godzin akcja poszukiwawcza zakończyła się wyłowieniem z wody ciała kobiety. Mimo podjętej akcji reanimacyjnej, nie udało się przywrócić 25-latce czynności życiowych.

Urlop na kempingu. Podpowiadamy, co zabrać ze sobą pod namiot

Wiadomo, że zmarła 25-latka była mieszkanką powiatu wrocławskiego. Policja będzie teraz wyjaśniać okoliczności tragedii. Mundurowi będą musieli odpowiedzieć na pytanie, czy kobieta przebywała na terenie zalanego wyrobiska sama, czy też towarzyszyli jej znajomi.

Policjanci i strażacy przypominają, że na terenie dawnego kamieniołomu w Chwałkowie obowiązuje zakaz kąpieli. Mimo to, co roku nie brakuje śmiałków, którzy wypoczynek w tym miejscu łączą ze skokami do wody i pływaniem. Dla części z nich kończy się to tragicznie.

Świdnica. Zasady bezpiecznej kąpieli


  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna,
  • Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr,
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę",
  • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych,
  • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło,
  • Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów),
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
  • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.


Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
sobótkawrocławświdnica

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)