Dzień Chorób Rzadkich. We Wrocławiu działa specjalne centrum. Chorzy mogą liczyć na fachową pomoc
28 lutego to Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Dlatego w niedzielę zaprezentowano działalność pierwszego w Polsce Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego. W tym miejscu chorzy mogą liczyć na fachową pomoc.
W Światowy Dzień Chorób Rzadkich stolica Dolnego Śląska postanowiła nagłośnić problem osób zmagających się z nietypowymi schorzeniami. Najważniejsze budynki we Wrocławiu podświetlono w kolorach różowym, zielonym i błękitnym, które symbolizują choroby rzadkie. Wszystko po to, aby wśród mieszkańców rosła świadomość dotycząca chorób rzadkich.
Jednak Wrocław robi coś więcej. Od lutego 2021 roku w mieście działa Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego. Tam osoby chore mogą liczyć na opiekę medyczną, terapeutyczną i edukacyjną. Za placówkę odpowiada fundacja Potrafię Pomóc.
Dzień Chorób Rzadkich. We Wrocławiu działa specjalne centrum. Chorzy mogą liczyć na fachową pomoc
- Gratuluję tego miejsca. Jestem pod wyrażeniem. Choroby rzadkie okazują się nie być wcale takimi rzadkimi. W Polsce cierpi na nie ok. 3 mln osób, które wymagają specjalistycznej diagnostyki, leczenia i terapii - powiedział prezydent Jacek Sutryk, który w niedzielę wizytował centrum.
Paweł Kukiz o komisji do spraw pedofilii. "Proszę mi pokazać osiągnięcia"
- Cieszę się, że to pierwsze takie centrum w Polsce z tak kompleksową opieką. Kolejny raz deklaruję, że jak będzie potrzebna pomoc i wsparcie to jesteśmy do dyspozycji - dodał prezydent Wrocławia.
Centrum zyskało imię Bartłomieja Skrzyńskiego, który przez wiele lat działał na rzecz osób niepełnosprawnych we Wrocławiu i niwelował bariery, z jakimi codziennie muszą zmagać się poważnie chorzy. Skrzyński cierpiał na dystrofię mięśniową Duchenne’a, która prowadzi do postępującego zaniku mięśni,. Zmarł 15 września 2020 roku w wieku 41 lat.