RegionalneWrocławDolny Śląsk. Postrzelony żuraw koronny. Jakim cudem zagrożone wyginięciem zwierzę pojawiło się u nas?

Dolny Śląsk. Postrzelony żuraw koronny. Jakim cudem zagrożone wyginięciem zwierzę pojawiło się u nas?

Pod opiekę Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt trafił żuraw koronny. Miał dwie rany postrzałowe w okolicach piersi. To ptak zagrożony wyginięciem. Pojawia się pytanie, jak pojawił się pod Jelenią Górą, skoro zwykle zamieszkuje tereny na południe od Sahary.

Dolny Śląsk. Postrzelony żuraw koronny. Jakim cudem zagrożone wyginięciem zwierzę pojawiło się u nas?
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Łukasz Kuczera

W piątek pracownicy Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt przeżyli spore zaskoczenie. Pod ich opiekę trafił bowiem żuraw koronny. Ptaka udało się uratować przed pewną śmiercią - miał dwie rany postrzałowe w okolicach piersi i został zoperowany. Jednak nie to jest najdziwniejsze w całej sprawie.

Żuraw koronny na co dzień żyje na terenach na południe od Sahary. Jak zwierzę, które zwykło przebywać w Afryce, znalazło się w Karkonoszach? To spróbują ustalić inspektorzy DIOZ.

Dolny Śląsk. Postrzelony żuraw koronny. Jakim cudem zaginione wyginięciem zwierzę pojawiło się u nas?

Jeden z inspektorów DIOZ odłowił żurawia koronnego w Sosnówce pod Jelenią Górą. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu tamtejszych mieszkańców i pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego.

ZOBACZ WIDEO: Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny - PKW

Rana postrzałowa w okolicach piersi sugeruje, że żuraw koronny znalazł się na celowniku jednego z myśliwych. Ten najpewniej nie wiedział, że ma do czynienia z wyjątkowym i zagrożonym wyginięciem gatunkiem. Pocisk przebił ciało zwierzęcia na wylot.

Ciało żurawia koronnego jest długie na 100-110 centymetrów, osiąga masę 3-4 kilogramów. Jego elementem charakterystycznym jest korona piór na głowie. W przeciwieństwie do innych ptaków z rodziny żurawiowatych, koronniki siadają na drzewach i tam też budują swoje gniazda.

Co ciekawe, w Afryce żurawie koronne są obdarzane szacunkiem ze względu na dostojność i szlachetność. Zwierzę zostało nawet wybrane symbolem Ugandy i jego wizerunek umieszczono w centralnym punkcie flagi państwowej tego kraju oraz na godle.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)