Trwa ładowanie...

Wrocław żegna Marilyn. Wystawa zdjęć Greene'a jedzie do Warszawy

We Wrocławskim Centrum Kongresowym zakończyła się wystawa zdjęć Marilyn Monroe, które miasto kupiło w zeszłym roku za ok. 6,5 mln złotych. W listopadzie ekspozycja ma zostać otwarta w Warszawie.

Wrocław żegna Marilyn. Wystawa zdjęć Greene'a jedzie do WarszawyŹródło: Facebook, fot: Hala Stulecia
d239jn2
d239jn2

17 sierpnia był ostatnim dniem wystawy „Dzień dobry Marilyn”, którą na początku lipca otwarto we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Była to pierwsza otwarta dla wszystkich ekspozycja zdjęć autorstwa Miltona Greene’a, zakupionych przez Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa w 2014 r. za około 6,5 mln złotych. Z kolekcji niemal 3300 fotografii na wystawę złożyły się łącznie 152 zdjęcia.

- Ekspozycja trwała 40 dni i przez ten czas zwiedziło ją łącznie 50 tys. osób. Ze względy na ogromną popularność, czas jej trwania przedłużono o kolejne dwa dni, a w ostatni weekend z możliwości obejrzenia wystawy skorzystało ponad 5000 odwiedzających. Ponadto, przez czas trwania ekspozycji, sprzedano ok. 7000 kartek pocztowych promujących wystawę – mówi Agnieszka Kasprzyszak, rzecznik Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa.

Kolekcja zdjęć przedstawia ikony Hollywood, które Milton Greene fotografował od lat 50. do 80. XX stulecia. Wśród nich znaczną część stanowią fotografie Marilyn Monroe, jednak nie brakuje także zdjęć takich sław jak Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Grace Kelly, Jane Fonda, Frank Sinatra czy Audrey Hepburn. Kolekcja została uznana za „dobro kultury narodowej”. Jej docelowym miejscem ekspozycji ma być planowane we Wrocławiu muzeum popkultury.

Na razie wiadomo jednak, że wystawa „Dzień dobry Marilyn” pojedzie do Warszawy i od 17 listopada do 3 grudnia 2015 r. będzie eksponowana w Muzeum Żydów Polskich w ramach Viva Photo Awards 2015.
- Opracowywana jest koncepcja utworzenia stałej przestrzeni wystawienniczej w podziemiach Hali Stulecia. Do czasu finalizacji tego projektu, organizowane będą czasowe ekspozycje w innych przestrzeniach na terenie kompleksu Hali. Najbliższa rozpocznie się 1 lutego 2016 r. i potrwa miesiąc. Motywem przewodnim będą zdjęcia z cyklu „moda” – dodaje Agnieszka Kasprzyszak.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d239jn2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d239jn2
Więcej tematów