Wrocław zaprezentował się w Paryżu
Ponad pół tysiąca skrzypków z woj. dolnośląskiego zagrało wspólnie "Panie Janie", aby wesprzeć ekipę Wrocławia przebywającą w Paryżu, gdzie odbyła się prezentacja miast pretendujących do organizacji EXPO 2012 r.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/prezentacja-wroclawia-do-expo-2012-6038644972033153g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/prezentacja-wroclawia-do-expo-2012-6038644972033153g )
Prezentacja Wrocławia do EXPO 2012
Wrocław stara się o organizację tzw. EXPO tematycznego, poświęconego mediom i kulturze spędzania czasu wolnego. Wrocław proponuje, aby tematem konferencji była "Kultura czasu wolnego w gospodarkach świata". O tym, kto zorganizuje EXPO, zdecyduje BIE w grudniu 2007 r. Oprócz Wrocławia o EXPO zabiega Tanger z Maroka i Yosu z Korei Południowej.
Wrocławska prezentacja dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii miałaby "przenieść" delegatów BIE do 2012 r., aby zobaczyli, jak wtedy będzie wyglądało miasto. Wizualizację terenów EXPO 2012 przygotował - specjalnie na potrzeby polskiej prezentacji - nominowany do Oscara Tomasz Bagiński.
Do zorganizowania EXPO właśnie we Wrocławiu zachęcali delegatów m.in. premier RP Jarosław Kaczyński. Szef rządu RP nie wziął co prawda bezpośredniego udziału w prezentacji, ale odtworzono nagranie jego przemówienia, w którym przekonywał, że hasło wrocławskiej wystawy jest "niezwykle ważne dla wszystkich narodów". To wielka sprawa dla Polski. Mam nadzieję, że odniesiemy sukces. Temat, który prezentujemy odnosi się do życia każdego z nas, każdego człowieka. Czas wolny to coś, co określa w niemałej mierze sens naszego życia - mówił premier RP.
Ponadto Wrocław zachwalali jeszcze: minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, Lech Wałęsa oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Delegatom w Paryżu towarzyszyła również znana piosenkarka jazzowa Urszula Dudziak oraz prof. Bohdan Jung ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który jest pomysłodawcą wrocławskiego tematu EXPO 2012.
Reprezentacja polska starała się przekonać delegatów, że Wrocław to prężnie rozwijające się miasto europejskie, które nie tylko potrafi przyciągać inwestorów zagranicznych, ale umie też efektywnie wypoczywać. Wałęsa powiedział, że w dzisiejszym świecie wypoczynek jest bardzo ważny, "bo tylko wypoczęty człowiek jest w stanie dokonać czegoś wartościowego i istotnego".
Plenerowa impreza na wrocławskim Rynku rozpoczęła się o ósmej rano. Przez ponad dwie godziny artyści oraz zebrana publiczność, głównie młodzież z wrocławskich szkół, ćwiczyli m.in. wspólne wykonanie melodii "Panie Janie". Po godz. 11 za pomocą łączy satelitarnych, w momencie rozpoczęcia prezentacji polskiej w biurze BIE, Wrocław połączył się z Paryżem. Na telebimie na wrocławskim rynku mieszkańcy miasta oglądali to, co się działo w Paryżu. Natomiast w trakcie samej prezentacji delegaci BIE w Paryżu oglądali tłumy wrocławian bawiących się na rynku.
Prowadzący wrocławską imprezę aktor i muzyk Sambor Dudziński zachęcał publiczność do wspólnego śpiewania, klaskana i skandowania. Na zakończenie na scenie pojawił się zespół skrzypków, który zagrał melodię "Panie Janie". Podczas ich występu odsłonięto boczne rusztowania sceny, na których stało kilkaset dzieci i grało na skrzypcach razem z artystami. W sumie zagrało ponad 500 osób, w tym uczniowie szkół muzycznych z całego Dolnego Śląska - powiedział dyrygent Tomasz Stocki z Opery Wrocławskiej.
Pytane dzieci przyznały, że udział w takiej imprezie to dla nich duże wyróżnienie. 7-letnia Monika z Wałbrzycha przyjechała z tatą na wrocławski Rynek już o 8.00 rano. Bardzo jestem dumna, że mogłam zagrać z okazji takiej imprezy, że grałam razem z innymi - powiedziała. Przyznała, że miała wielką tremę i bała się, czy zdoła zagrać z tyloma muzykami.
Tremę mieli też rodzice młodych muzyków, którzy na występ swoich dzieci wzięli dzień wolny w pracy. Tak było z mamą 8-letniej Julii z Wrocławia, która na Rynek przyjechała z 40-osobową grupą. Córka wcześniej dużo ćwiczyła w domu, bo bardzo chciała wypaść jak najlepiej - powiedziała mama Julii.
Wrocław w 2002 r. przegrał walkę o organizację światowej wystawy EXPO. 88 ambasadorów Międzynarodowego Biura Światowej Wystawy EXPO zdecydowało, że gospodarzem wystawy w 2010 r. będzie Szanghaj.
Pierwsza światowa wystawa EXPO odbyła się w 1851 r. w Londynie. Teraz odbywa się co pięć lat w różnych miastach świata. Oprócz tego co cztery lata odbywają się tematyczne wystawy EXPO - mniejsze, ale również o międzynarodowym prestiżu.