Trwa ładowanie...

"Wrocław z wdzięcznością" - nad projektem nowego odznaczenia zagłosują miejscy radni

Prezydent Wrocławia chce ustanowienia nowej odznaki "Wratislavia grato animo - Wrocław z wdzięcznością". Odznaczenia ma być przyznawane za zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwoju Wrocławia. O tym, czy zostanie ustanowione, zdecyduje jednak Rada Miejska.

Share
"Wrocław z wdzięcznością" - nad projektem nowego odznaczenia zagłosują miejscy radni
Źródło: WP, fot: Michał Dzierżak
d2hstpe

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Wrocławia radni podejmą decyzję w sprawie ewentualnego przyjęcia projektu uchwały ustanawiającej nowe honorowe odznaczenie przyznawane przez władze miasta - "Wrocław z wdzięcznością - Wratislavia grato animo". Wnioskodawcą w tej sprawie był prezydent miasta, Rafał Dutkiewicz.

Odznaczenie ma być nadawane za zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwoju Wrocławia. Uhonorowani będą mogli być nim zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, tak za życia, jak i pośmiertnie. "Wrocław z wdzięcznością" to odznaczenie trzystopniowe, a medale kolejnych stopni będą złote, srebrne lub brązowe.

Odznakę nadawać będzie Prezydent Wrocławia po zasięgnięciu opinii Konwentu, w którego składzie znajdzie się trzech przedstawicieli włodarza miasta oraz trzech przedstawicieli Rady Miejskiej. Odznaczenie każdego stopnia może być danej osobie przyznane tylko raz, a o tym, kto ma szansę taki medal otrzymać mogą wnioskować prezydent miasta, przewodniczący Rady Miejskiej, komisja Rady Miejskiej lub grupa 50 mieszkańców Wrocławia.

d2hstpe

Decyzję o tym, czy uchwała w sprawie nowego odznaczenia zostanie przyjęta zdecyduje na czwartkowej sesji Rada Miejska. Pojawiły się jednak głosy, że opozycja sprzeciwi się temu pomysłowi. – Nie jesteśmy przeciwni samej inicjatywie, jednak twierdzimy, że nie ma obecnie potrzeby tworzenia nowego odznaczenia, gdy wciąż przyznawanych jest kilka innych – mówi WP Łukasz Olbert, radny miejski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Obecnie miasto przyznaje odznaczenie „Zasłużony dla Wrocławia”. Istnie je również kilka innych wyróżnień dla osób szczególnie działających na rzecz Wrocławia i regionu, m.in. Nagroda Wrocławia oraz tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

O decyzji Rady Miejskiej będziemy jeszcze informować.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2hstpe

Podziel się opinią

Share
d2hstpe
d2hstpe
Więcej tematów