Wrocław: o co chcą zapytać w referendum mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska?
Specjalna komisja wybrała pięć spośród ponad 230 pytań, jakie wrocławianie chcieliby zadać w referendum lokalnym, które odbędzie się we wrześniu. Podpisy rozpoczęto zbierać także pod projektem referendum obywatelskiego.
06.07.2015 | aktual.: 06.07.2015 14:50
231 propozycji pytań referendalnych wpłynęło do Urzędu Miejskiego od mieszkańców Wrocławia. Spośród nich docelowo zostanie wybrane jedno, na które wrocławianie odpowiedzą podczas zaplanowanego na 6 września 2015 r. referendum lokalnego. Na chwilę obecną, specjalna komisja złożona z radnych wybrała pięć.
- Pięć zagadnień zostanie teraz poddanych badaniu opinii publicznej i na tej podstawie wybrane jedno, najistotniejsze dla wrocławian. Ostatnie pytanie zostanie wybrane metodą sondażową – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej.
Wspomnianych pięć pytań to: czy jesteś za rozbudową systemu buspasów we Wrocławiu? Czy jesteś za systematycznym zwiększaniem kwoty przeznaczonej na Wrocławski Budżet Obywatelski? Czy jesteś za zwiększeniem nakładów na rewitalizację kamienic oraz wnętrz międzyblokowych i podwórek? Czy jesteś za rozbudową spójnej sieci tras rowerowych we Wrocławiu? Czy Wrocław powinien przetwarzać śmieci na energię budując ekologiczną spalarnię?
Jedno z tych pytań znajdzie się na karcie do głosowania w referendum obok trzech innych – dotyczących budowy metra we Wrocławiu, ograniczenia ruchu w ścisłym centrum oraz dalszej organizacji dużych imprez sportowych i kulturalnych.
Pośród 231 propozycji, które trafiły do urzędu, wiele dotyczyło budowy torowisk tramwajowych w różnych częściach miasta i poprawy komunikacji peryferyjnych dzielnic z centrum Wrocławia. Nie brakowało pytań o termin rozpoczęcia prac przy budowie Mostu Wschodniego, wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej czy likwidacji straży miejskiej. Pewną część stanowiły pytania „czy jesteś za odwołaniem ze stanowiska prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza”, jednak – jak widać – nie zyskały uznania komisji radnych. Podobnie jak propozycje budowy Disneylandu we Wrocławiu czy powołanie Wolnego Miasta Wrocławia.
Dziś na biurko prezydenta miasta trafiło powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenie referendum gminnego złożone przez obywatelską grupę referendalną. Oznacza to, że aktywiści zaczną zbierać podpisy pod projektem obywatelskiego referendum i jeśli ich zamiar się powiedzie, w październiku, podczas wyborów parlamentarnych, wrocławianie przy urnach jeszcze raz wyrażą swoje zdanie o ważnych dla miasta sprawach.
Pięć pytań, które planują zadać mieszkańcom inicjatorzy referendum obywatelskiego, dotyczy budowy linii tramwajowej na Muchobór, rezygnacji z organizacji World Games 2017, stworzenia rejestru umów zawieranych przez miasto, powiększenia terenów zielonych we Wrocławiu oraz wprowadzenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .