Wrocław na dużym ekranie. Poznaj powojenną historię miasta
We wtorek pierwszy seans w ramach projektu "Kadry Wrocławia". W trzyczęściowej projekcji zostanie przedstawiona powojenna historia miasta.
Projekt "Kadry Wrocławia" zakłada przedstawienie filmowych obrazów miasta poprzez cykl kinowych seansów. Obejmuje on filmy stworzone w ciągu ostatnich stu lat - od produkcji braci Lumiere i niemieckich kronik, przez propagandowe filmy okresu PRL, do współczesnych obrazów Wrocławia. Realizacja projektu rozpisana jest na lata 2014-2016.
Pierwsza projekcja w ramach "Kadrów Wrocławia" odbędzie się w najbliższy wtorek w ramach odbywającego się festiwalu Nowe Horyzonty. Seans zostanie podzielony na trzy bloki tematyczne.
Pierwszy blok przedstawiać będzie Wrocław w obiektywie Polskiej Kroniki Filmowej. Zostaną wyświetlone fragment kronik z lat 1945-1965, na których widzowie będą mogli zobaczyć m.in. deportację ludności niemieckiej, odbudowę Wrocławia oraz wizje zagospodarowania przestrzennego miasta.
Podczas drugiego bloku zostanie wyświetlony 37-minutowy film Bogusława Rybczyńskiego pt. "Nasz Wrocław". Film został zamówiony przez władze miasta w roku 1975. Jego treść stanowi obraz dziejów miasta od ostatnich walk o Festung Breslau i powolnej odbudowy miasta z ruin. Po tych sekwencjach następuje skok w lata 70., w których Wrocław przedstawiony jest jako miasto atrakcji kulturalnych, rozrywki oraz wielkiego przemysłu.
Część trzecią pokazu obejmuje blok filmów nagradzanych w latach 2011-2013 w konkursie "Kręci cię Wrocław? Kręć Wrocław!". Ideą tego konkursu jest stworzenie krótkiej, trwającej maksymalnie około minuty produkcji, przedstawiającej walory miasta. W ubiegłorocznej edycji o główną nagrodę - 10 tys. zł - walczyło 46 filmów.
Po zakończeniu projekcji będzie można spotkać się z twórcami filmów. Start pokazu o godzinie 18:45 w sali nr 3 w kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego.
Organizatorzy zapewniają, że na jesieni bieżącego roku odbędą się kolejne seanse w ramach projektu "Kadry Wrocławia". Dokładne terminy nie są jednak jeszcze znane.
Patronat nad projektem objęło m.in. Miasto Wrocław, Międzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość.