Trwa ładowanie...

Wrocław: inwestor budowy centrum "Wroclavia" wstrzymuje wywóz gruzu na tereny chronione

Inwestor budowy centrum "Wroclavia" na miejscu dworca autobusowego we Wrocławiu zdecydował o wstrzymaniu wywozu ziemi oraz gruzu z terenu budowy na teren glinianek w miejscowości Zachowice na Dolnym Śląsku. O sprawie pisaliśmy w ubiegły poniedziałek.
Share
Wrocław: inwestor budowy centrum "Wroclavia" wstrzymuje wywóz gruzu na tereny chronione
Źródło: Fotolia
d27ukow

Powracamy do sprawy, o której pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Wrocławskie koło Partii Zieloni zaprotestowało przeciwko wywozowi gruzu ze zburzonego dworca autobusowego przy ul. Suchej na tereny chronione w okolicach miejscowości Zachowice (pow. wrocławski). Zdaniem Zielonych, w położonych na skraju Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy zachowickich gliniankach dochodzi do umyślnego niszczenia przyrody. Więcej informacji tutaj.

O odniesienie się do tej sprawy poprosiliśmy przedstawicieli firmy Unibail-Rodamco, która jest inwestorem centrum "Wroclavia", które stanie na miejscu zburzonego dworca autobusowego przy Suchej. Dziś otrzymaliśmy list z oficjalnym stanowiskiem inwestora w związku z wywozem gruzu na tereny chronione.

"Na wywóz ziemi i innych materiałów pochodzących z rozbiórki starego dworca inwestor podpisał umowę z firmą AKME Zdzisław Wiśniewski, która według wiedzy Unibail-Rodamco posiada wszystkie niezbędne pozwolenia. (...) Od niedawna pojawiają się informacje dotyczące łamania zasad poszanowania środowiska naturalnego przez jednego z podwykonawców firmy AKME, który zajmuje się wywozem ziemi i innych materiałów pochodzących z rozbiórki, składując je w miejscu dawnych glinianek w Zachowicach w ramach ich rekultywacji" - czytamy w stanowisku.

d27ukow

W dalszej części listu, inwestor daje zapewnienie o zaprzestaniu dalszej wywózki na tereny zachowickich glinianek:

"W związku z tym, mimo posiadanych przez podwykonawcę pozwoleń, firma Unibail-Rodamco zdecydowała o natychmiastowym, całkowitym wstrzymaniu wywozu ziemi i materiałów pochodzących ze zburzonego dworca autobusowego na teren dawnych glinianek w Zachowicach."

Do zapewnień Unibail-Rodamco sceptycznie podchodzą jednak przedstawiciele wrocławskiego koła Partii Zielonych.

- Zwrot o "całkowitym wstrzymaniu wywozu ziemi i materiałów pochodzących ze zburzonego dworca autobusowego na teren dawnych glinianek w Zachowicach" jest nie do końca jasny w świetle ostatnich działań właściciela terenu glinianek i podwykonawcy odpowiedzialnego za wywóz gruzu - mówi Maciej Słobodzian z Partii Zieloni.

d27ukow

Zieloni przypuszczają, że właściciel terenu glinianek swoją nieobecnością w ostatni poniedziałek uniemożliwił wizję lokalną Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która mogła by pozwolić na obronę ekspertyzy Pawła Kisiela z firmy Amphibia, zajmującej się fachowymi ekspertyzami i inwentaryzacjami przyrodniczymi. Kisiel w sporządzonej opinii wskazuje na występowanie na terenie glinianek chronionych gatunków płazów oraz gadów.

- Apelujemy do firmy Unibail-Rodamco o sprecyzowanie, czy wstrzymanie wywozu oznacza zmianę miejsca wywożenia gruzu i odpadów w miejsce do tego przeznaczone, czy tez oznacza tylko zawieszenie w czasie wywózki gruzu na teren glinianek w Zachowicach - dodaje Słobodzian.

Do sprawy wywózki gruzu na teren glinianek będziemy jeszcze wracać.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d27ukow

Podziel się opinią

Share
d27ukow
d27ukow
Więcej tematów