Wreszcie koniec II wojny światowej?
Na początku rozmów w Moskwie premier Japonii Junichiro Koizumi wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina, by znalazł rozwiązanie trwającego dziesiątki lat sporu terytorialnego obu krajów o 4 wysepki na południu Archipelagu Kurylskiego. Należące wcześniej do Japonii wyspy w końcowym etapie II wojny światowej zostały anektowane przez ZSRR.
Składający wizytę w Rosji premier Japonii Junichiro Koizumi rozpoczął w piątek rozmowy w Moskwie, poświęcone zarówno sprawie Iraku, kryzysowi północnokoreańskiemu, jak i głównym kwestiom dwustronnym. Wśród dwustronnych problemów wymienia się przede wszystkim sprawę traktatu pokojowego, kończącego okres II wojny światowej w stosunkach rosyjsko-japońskich, jak i kwestie współpracy gospodarczej.
Komentator japońskiej agencji Kyodo sugeruje, że Koizumi zwróci się do Putina o rosyjskie pośrednictwo w rozwiązaniu sporu, dotyczącego północnokoreańskiego programu jądrowego, a także w sfinalizowaniu sprawy porwań przed ponad 20 laty obywateli Japonii przez północnokoreański wywiad. Tokio domaga się przekazania przez Phenian konkretnych informacji na temat losu tych porwanych, którzy zmarli w niewoli w KRLD.
Sprawy Korei Północnej nabrały w piątek dodatkowej wagi, gdy Phenian nieoczekiwanie ogłosił, że występuje z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Taka decyzja Korei Północnej wywołała zaniepokojenie w Moskwie, Tokio, Seulu, w Pekinie, a także władz francuskich, które wezwały do natychmiastowego odesłania sprawy Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Innym tematem rozmów Koziumiego i Putina będzie nierozstrzygnięta od ponad pół wieku sprawa rosyjsko-japońskiego traktatu pokojowego. Zawarcie traktatu blokuje spór o cztery wyspy z archipelagu Kurylów, zajęte przez wojska ZSRR w ostatnich tygodniach wojny. Jakkolwiek przynależność wysp do ówczesnego ZSRR potwierdzono w powojennym traktacie podpisanym w San Francisco, jednakże Japonia nadal uważa je za swoje, nazywa "Terytoriami Północnymi" i od rozwiązania sporu uzależnia rozszerzenie współpracy z Rosją i podpisanie traktatu pokojowego.
Na piątek w Moskwie zapowiadano podpisanie ramowego "rosyjsko- japońskiego planu działania", w jakim nakreślone zostaną kierunki przyszłej współpracy gospodarczej między dwoma krajami.(ck)