PolskaWręczono teatralne Nagrody im. Schillera

Wręczono teatralne Nagrody im. Schillera

Artystka łódzkiej sceny operowej Bernadetta
Wiktoria Grabias i aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w
Krakowie Barbara Kurzaj odebrały w Warszawie Nagrody
im. Leona Schillera. Pieniężne nagrody co roku przyznawane są
przez Związek Artystów Scen Polskich (ZASP).

31.03.2005 | aktual.: 31.03.2005 14:05

Kandydatów do nagrody typują oddziały ZASP spośród aktorów, którzy nie przekroczyli 30. roku życia. Dla reżyserów granicą wiekową jest 40 lat, a dla teoretyków teatru - 45 lat.

Barbara Kurzaj została doceniona za role Emilii w "Nondum" Lidii Amejko i Olgi w "Merlin Mongoł" Nikołaja Kolady zrealizowane w krakowskim Teatrze im. Słowackiego.

Artystka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w wieku 19 lat rolą Toni w "Weselu" Eliasa Canettiego (1994 r.). W PWST jako spektakl dyplomowy pokazała - wyreżyserowany przez Józefa Opalskiego - monodram "...jak Piaf". Aktorka podkreślała, że właśnie za rolę francuskiej aktorki i piosenkarki nagrodziłaby siebie. Jej marzeniem artystycznym jest zagranie Marii Stuart - "silnej kobiety, która miała w sobie nienawiść i delikatność".

Kurzaj pracuje w Teatrze im. Juliusza Słowackiego od 1999 r. Ma na swoim koncie również role filmowe. Grała m.in. w "Tygodniu z życia mężczyzny" Jerzego Stuhra i w "Ono" Małgorzaty Szumowskiej.

Mezzosopranistce Bernadetcie Wiktorii Grabias nagrodę im. Leona Schillera przyznano za role Orsiniego w "Lukrecji Borgii" Gaetano Donizettiego i księżnej de Bouillon w "Adriannie Lecouvreur" Francesco Cilei w Teatrze Wielkim w Łodzi. Były to jej role debiutanckie.

Grabias jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Studia ukończyła w 2004 r. To są moje pierwsze kroki w teatrze. To, że miałam okazję wystąpienia od razu w tak dużych partiach, już było dla mnie swoistą nagrodą - powiedziała Grabias.

Artystka podkreśliła, że rola Orsiniego w "Lukrecji Borgii" była trudniejsza od kreacji w "Adriannie Lecouvreur", ponieważ była to partia młodego chłopca. Musiałam się nauczyć wielu rzeczy, m.in. chodzić po scenie jak mężczyzna i nie kręcić biodrami - żartowała.

Nagroda im. Leona Schillera przyznawana jest od 1956 roku. Wśród laureatów z ostatnich lat są m.in. Krystian Lupa, Edyta Jungowska, Agnieszka Glińska, Teatr Montownia, Grzegorz Kwas, Kabaret Mumio, redakcja "Ruchu Teatralnego".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)