Trwa ładowanie...
14-06-2013 19:30

Wręczenie Nagród Wolności Rady Atlantyckiej podczas Wrocław Global Forum

Dobiega końca Wrocław Global Forum, międzynarodowe spotkanie, na którym w tym roku poruszane były tematy globalnych wyzwań dla współpracy USA i Europy. Podczas uroczystej kolacji zostaną przyznane Nagrody Wolności Rady Atlantyckiej. Tym razem wyróżniono nimi: Tadeusza Mazowieckiego, Malalę Yousafzai, białoruski Europejski Uniwersytet Humanistyczny oraz pośmiertnie Marka Palmera.

Wręczenie Nagród Wolności Rady Atlantyckiej podczas Wrocław Global ForumŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d49r15f
d49r15f

Tygodnik "Time" określił Malalę Yousafzai "ikoną" i zaliczył do 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. 16-letnia Pakistanka jest również najmłodszą osobą nominowaną do Pokojowej Nagrody Nobla. Uznanie na świecie zyskała dzięki swojej działalności na rzecz praw dziewczynek i kobiet w Pakistanie, za co przyszło jej zapłacić wysoką cenę. Młoda aktywistka pisała bloga o życiu na terytoriach plemiennych w północno-zachodnim Pakistanie, gdzie - mimo formalnego zwierzchnictwa władz centralnych – często faktyczną kontrolę sprawują talibowie. W 2012 r. Malala Yousafzai została zaatakowana przez uzbrojonego mężczyznę, który wszedł do jej szkolnego autobusu. Nastolatka została postrzelona w głowę i szyję, a dwie inne dziewczynki również ranione. Napastnik należał do grupy Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP). Blogerce udało się przeżyć atak.

Malala Yousafzai nie pojawi się osobiście na odebraniu nagrody we Wrocławiu. Organizatorzy zapewniają jednak, że połączą się z nią podczas wideokonferencji.

Kolejną osobą, której przypadnie statuetka Nagrody Wolności Rady Atlantyckiej będzie pierwszy premier Polski po upadku komunizmu Tadeusz Mazowiecki. W czasach PRL-u był związany z katolicką prasą i m.in. ruchem Znak, z ramienia którego został posłem na sejm. Później stał się doradcą Krajowej Komisji NSZZ "Solidarność". Mazowiecki był internowany w czasie stanu wojennego. W latach 1992-1995 był specjalnym sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ do byłej Jugosławii. Zrezygnował z tej funkcji w proteście przeciwko bierności społeczności międzynarodowej wobec zbrodni dokonywanych w Bośni i Hercegowinie.

- Cieszę się, to jest bardzo zaszczytne wyróżnienie. Myślę, że to jest wyróżnienie dla mnie, ale także i dla tego, co reprezentowałem i dla Polski - powiedział były premier Wirtualnej Polsce w wywiadzie przed wręczeniem statuetek.

d49r15f

Mark Palmer był amerykańskim ambasadorem na Węgrzech w okresie, gdy upadła żelazna kurtyna. Współorganizował również pierwszy szczyt Reagan-Gorbaczow. Później działał na rzecz praw człowieka m.in. jako wiceprzewodniczący organizacji Freedom House i szerzenia demokracji w ramach waszyngtońskiej Council for a Community of Democracies. Mark Palmer zmarł w styczniu 2013 roku.

Tegoroczna Nagroda Wolności przypadnie także Europejskiemu Uniwersytetowi Humanistycznemu (EUH). Uczelnia została założona w 1992 r. w Mińsku, ale 12 lat później władze Białorusi postanowiły ją zamknąć. Zamiast likwidacji uniwersytetu, jej siedzibę przeniesiono wówczas na Litwę. Nadal większość studentów i kadry to Białorusini. Uczelnię wspiera Unia Europejska.

d49r15f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d49r15f
Więcej tematów