PolitykaWraz z prezydentem Komorowskim z kancelarii odchodzą jego ministrowie i doradcy

Wraz z prezydentem Komorowskim z kancelarii odchodzą jego ministrowie i doradcy

Wraz z zakończeniem kadencji kończą pracę prezydenccy doradcy, prezydent Bronisław Komorowski zamierza także odwołać ministrów - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Z prezydentem współpracowało dziesięciu ministrów, siedmiu doradców etatowych i czternastu - społecznych.

Wraz z prezydentem Komorowskim z kancelarii odchodzą jego ministrowie i doradcy
Źródło zdjęć: © WP | Konrad Żelazowski

05.08.2015 | aktual.: 05.08.2015 07:36

- Doradcy kończą pracę wraz z zakończeniem kadencji prezydenckiej. Wraz z jej zakończeniem prezydent zamierza także odwołać ministrów - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Jak dodała, jeśli chodzi o urzędników Kancelarii Prezydenta - tak jak w przypadku innych instytucji - są oni zatrudnieni na mocy Kodeksu pracy.

Od początku urzędowania Komorowski miał stałą grupę współpracowników. Z Komorowskim współpracowało 10 ministrów. Przez całą 5-letnią kadencję kancelarią kierował Jacek Michałowski. Jego zastępcami byli Dariusz Młotkiewicz i Sławomir Rybicki. Szefem prezydenckiego gabinetu politycznego był Paweł Lisiewicz. Minister Olgierd Dziekoński odpowiadał za sprawy gospodarcze; Krzysztof Łaszkiewicz - za sprawy prawne; Irena Wóycicka - za tematykę społeczną, Maciej Klimczak - za tematykę kulturalną, a Jaromir Sokołowski - za tematykę zagraniczną. Biurem Bezpieczeństwa Narodowego kierował gen. Stanisław Koziej.

Koziej jeszcze w sierpniu może zostać komendantem-rektorem Akademii Obrony Narodowej, gdzie - podobnie jak na Uczelni Łazarskiego - obecnie wykłada jako profesor. - Kandyduję na rektora AON. Minister obrony narodowej ma plan, żeby w sierpniu tę decyzję podjąć. Jak rozumiem, rozważa różne opcje, kandydatury, by zoptymalizować tę decyzję. Ja cierpliwie czekam - powiedział Koziej.

Z ustępującym prezydentem współpracowało siedmiu doradców etatowych: były premier Tadeusz Mazowiecki (zmarł w 2013 roku), Henryk Wujec, Jerzy Smoliński, Roman Kuźniar, Tomasz Nałęcz, Jan Lityński i Jerzy Pruski.

W trakcie kadencji z Komorowskim współpracowało też 14 doradców społecznych: Jerzy Regulski (zmarł w 2015 roku), Tomasz Borecki, Szymon Gutkowski, Krzysztof Jakub Król, Michał Kulesza (zmarł w 2013 roku), Marcin Mroszczak, Jarosław Neneman (został odwołany w 2014 w związku z objęciem funkcji w Ministerstwie Finansów)
, Krzysztof Obłój, Jerzy Osiatyński (w 2013 roku złożył rezygnację w związku z powołaniem do RPP), Maciej Piróg, Aleksander Sosna (odwołany w 2014 roku w związku z objęciem mandatu posła), Joanna Staręga-Piasek, Paweł Swianiewicz oraz Maciej Żylicz.

Zgodnie ze statutem KPRP, kancelaria jest organem pomocniczym prezydenta i zapewnia obsługę merytoryczną, organizacyjną, prawną i techniczną. Pracami KPRP kieruje szef kancelarii. Sekretarze i podsekretarze stanu kierują pracami kancelarii w zakresie powierzonych im obowiązków.

Prezydent powołuje i odwołuje szefa kancelarii, szefa gabinetu oraz sekretarzy i podsekretarzy stanu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)