Odkrycie Polaków w Bałtyku. Jest ruch Szwecji

Władze Szwecji podjęły decyzję o objęciu ochroną prawną wraku statku z XIX wieku, który był badany przez polskich nurków. Ładownie zatopionego żaglowca wypełnione są butelkami szampana. Zabytek został znaleziony na południe od wyspy Olandia na Morzu Bałtyckim.

Polscy nurkowie ustalili, że zatopiony żaglowiec ma cenny ładunek w postaci butelek szampana, wody i wina
Polscy nurkowie ustalili, że zatopiony żaglowiec ma cenny ładunek w postaci butelek szampana, wody i wina
Źródło zdjęć: © Baltictech | Tomasz Stachura

06.08.2024 | aktual.: 06.08.2024 18:35

Decyzja o ochronie znaleziska, podjęta przez szwedzką administrację rządową, oznacza, że zabronione będzie nurkowanie w pobliżu wraku i wchodzenie na jego pokład. "Przedmioty znajdujące się w nim nie będą mogły być wyławiane bez naszej zgody" - podkreślił Magnus Johansson, przedstawiciel władzy rządowej w Karlskronie, mieście położonym w południowo-wschodniej części Szwecji.

Wrak żaglowca został pierwotnie zlokalizowany przez Szwedzką Administrację Morską w 2016 roku podczas pomiarów. Jednak długo nie było wiadomo, że odnaleziony statek ma tak cenny, dobrze zachowany ładunek.

Polacy odkryli, co zawiera cenny wrak. Szwecja zdecydowała o ochronie zabytku

"Wiedza ta to zasługa Polaków, którzy pomogli ocenić kulturowo-historyczną wartość wraku" - przekazał Johansson Polskiej Agencji Prasowej. Te ustalenia to dzieło ekipy nurków z Trójmiasta. Udało im się zobaczyć i udokumentować, co zawiera wrak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W połowie lipca grupa nurków "Baltictech" z Trójmiasta poinformowała o odkryciu 16-metrowego żaglowca z drewna, wypełnionego setką butelek szampana, wina oraz wody mineralnej. Jako dowód swojego odkrycia, zaprezentowali nagranie wideo i zdjęcia. Szwedzkie media określiły to odkrycie jako sensacyjne.

Przybliżoną datę zatonięcia żaglowca udało się ustalić dzięki znakom Selters na glinianych butelkach z niemiecką wodą mineralną, które były produkowane w latach 1850-1880. Po nagłośnieniu odkrycia, sprawę wraku początkowo prowadziła szwedzka administracja rządowa w mieście Kalmar, ze względu na to, że odkrycia dokonano na południe od Olandii. Ostatecznie ustalono, że miejsce spoczynku wraku podlega urzędowi hrabstwa Blekinge w Karlskronie.

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
bałtykdnowrak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (254)